Borsada İşlem Yapmanın Kuralları

Tarih: 16 Ekim 2015   Kategori: Borsa Makaleleri    Yazar:   

Borsada İşlem Yapmanın KurallarıYaşamımızda başarılı olmak için belli başlı kurallara uygun olarak hareket etmemiz gerekir. Borsada da bu durum böyledir. Aksi halde alım – satım işlemleri sonucundan umulan kazançlar ne yazık ki elde edilememektedir. Bu yüzden borsayı bilmeniz, kuralına göre oynamanız gerekir. Bu kapsamda yatırımcıların bilinçlenmesi adına paylaşımda bulunmak istiyoruz:

Borsayı Tanımak!

Başarılı borsa işlemleri yapabilmek için piyasayı detaylı olarak bilmeniz, paranızın kontrolünü sağlayabilmeniz gerekir. Bu nedenle borsa nedir, işleyişi nasıl gibi en temel bilinmesi gereken konulara hassasiyetle öğrenmelisiniz. Aracı kurumlarının ücretli – ücretsiz olarak vermiş oldukları eğitim faaliyetlerinden yararlanarak, tecrübeli borsacılar gibi sağlam borsa bilgisine sahip olabilirsiniz.

Yatırım Araçlarını Tanımak!

Piyasada tahvil, bono, hisse senetleri gibi kıymetli evraklar, yatırım fonları, borsa endeksleri, altın, gümüş, bakır, petrol, buğday gibi çok fazla çeşide sahip olan emtialar, majör, minör ve egzotik para birimleri işlem görmektedir. Yatırım yapacağınız aracın özelliklerini ve fiyatlarına etki eden faktörleri bilmeniz gerekir. Çünkü borsa fiyat tahminleri üzerine kurulu olan piyasadır. Gelecek tarihte araçların fiyat oluşumlarını doğru tahmin ederseniz, kâr getirecek pozisyonları portföyünüze ekleyerek, kazançlı çıkabilirsiniz. Acemi borsacılar nasıl hareket etmeli öğrenmek için buraya tıklayın.

Alım – Satım Zamanına Karar Vermek!

Borsa yatırımcılarının en merak ettiği konu hangi zaman dilimlerinde işlem yapmaları gerektiğidir. En doğru kararı vermek için analiz tekniklerinden yararlanmak gerekir. Çünkü fiyat oluşumları geçmişten günümüze ahenk içinde devam etmektedir. Analizlerin yardımı sayesinde en uygun fiyat seviyeleri belirlenerek, alım – satım yapılması gereken zamana karar verilir. Bu konuda borsa uzmanları yardımıyla analizlerin nasıl uygulanması ve yorumlanması gerektiğini öğrenmelisiniz. Bu sayede gün geçtikçe fiyatlara olan bakış açınız değişerek, daha avantajlı pozisyonları kaçırmadan, yakalayabilirsiniz.

Risk Dağıtımı Yapmak!

Borsada fiyatlar birçok değişkene bağlı olarak değişmektedir. Borsada riskleri önlemek için tavsiyeler dendiğinde portföyünüzü çeşitlendirmeli, tek fiyattan alım satım yapmak yerine işlemlerinizi kademeli olarak gerçekleştirmelisiniz. Çünkü tek bir araca yüklü miktarda yatırım yaptığınızda, işlemin yönü ters gitmesiyle birlikte birikimlerinizin hepsini kaybedebilirsiniz. Bu nedenle portföyünüzü canlı tuttuğunuzda birinden kaybetseniz bile diğerinden kazanma şansınız devam etmektedir. Yaptığınız işlemleri kademeli olarak yapılmasının amacı da fiyat seviyelerinin kırılmasından kaynaklanmaktadır. Böylelikle alım yaptığınız fiyatın altında tekrar aynı pozisyonu daha düşük değere alabilirisiniz.

Teminat Miktarını Belirlemek!

Borsadan yüksek kazanç elde etmek isteyen biri uzun vadede yatırım yapması gerekir. Çünkü piyasada alım – satım arası farktan kâr elde edildiği için yatırım enstrümanının değer kazanması beklenmektedir. Kısa vadede yapılan işlemler risklidir. Bu nedenle teminat miktarınızı belirlemelisiniz. Kısa vadede size lazım olacak parayla borsaya girmemelisiniz. Özellikle borç parayla işlem yapmak insanı oldukça huzursuz etmektedir. Stres altında olacağınız için portföyünüzü yanlış oluşturabilirsiniz. Acil durumlar için elinizde borsa dışında para bulundurmalısınız. Böylelikle kârda giden pozisyonunuzu nakite sıkıştığınız için kapatmak zorunda kalmazsınız.

Sonuç olarak, borsada işlem yapmanın kurallarını deneme hesaplarında uygulamalı olarak kendiniz belirlemelisiniz. Yaptığınız işlemler sonucunda nelere dikkat edip etmeme konusunda küçük notlar almalısınız. Özellikle hatalarınızı araştırmalısınız. Neden hata yaptığınızın farkına varırsanız, tekrar aynı yanlışa düşmezsiniz. Bu yüzden aracı kurumlarının eğitimlerinden yararlanmalısınız. Aynı zamanda demo hesaplar yardımıyla kendi yöntemlerinizi geliştirmelisiniz. Bu sayede başarılı yatırımcılar gibi yüksek kazanç elde edebilirsiniz.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.