Borsalarda G7 Toplantıları Etkisi

Tarih: 11 Mayıs 2013   Kategori: Borsa Haberleri    Yazar:   

Borsalarda G7 Toplantıları EtkisiAvrupa, Asya ve ABD borsaları G7 toplantıları sonucunda çıkacak sonuçlara odaklandı ve hisse senetlerinde dalgalı seyir hakim. Avrupa hisse senetleri Almanya’dan gelen ihracat verileri, şirket karları ve G7 ülkelerinin maliye bakanlarının bir araya gelecek olması nedeniyle yükseliş yaşadı.

Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi olan Stoxx Europe 600 Endeksi haftanın son işlem gününde son 5 yılın en yüksek seviyelerini kaydederken, S&P 500 Endeksi vadeli kontratları % 0,1 oranında yükseliş gösterdi. Yen ise Dolar karşısında kritik olan 100 seviyesinin üzerine çıktı.

Almanya ihracat verileri Mart ayına göre % 0,5 oranında yükseliş göstermesi ile Avrupa hisse senetleri yönünü yukarı çevirdi. Dün İngiltere’de bir araya gelen G7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları arasında ana konulardan biri yine kur savaşları oldu. Japon Yeni’nde meydana gelen zayıflığın kur savaşlarına neden olabileceği borsalarda konuşuluyor.

Borsa Haberleri gelişen piyasa hisse senetlerinde meydana gelen düşüşleri konuşuyor. Yen’in son 4 yılın en düşük seviyelerine inmesi sonucunda ihracatçı şirketler için tehdit oluşturabileceği düşüncesi gelişen piyasa hisse senetlerinin değer kaybetmesine neden oldu. Son üç haftanın en hızlı düşüşü gerçekleşti ve gelişen piyasa ülkelerinin para birimleri değer kaybı yaşadı.

Bilindiği gibi Borsa Nedir tanımında arz ve talep dengelerinin fiyatları belirlediğinden bahsedilir ve arz – talep dengelerinde meydana gelen değişimlerin etkileri borsalara anında yansımaktadır. Ülkelerden gelen makroekonomik veriler ve şirket karları gibi birçok faktör arz ve talep üzerinde etki göstermektedir. Borsalarda şu sıraları etkilerinin sıklıkla görüldüğü ise hisse senetlerinin dalgalanan fiyatlarından anlamak mümkün. Avrupa hisse senetleri şirket karlarının ve Almanya’dan gelen olumlu verilerin etkileri ile birlikte yükseliş yaşıyor. Hatta geçtiğimiz hafta ABD’den gelen tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin üzerinde olumlu gelmesi ve düşen işsizlik oranının yarattığı etkiler de Avrupa hisse senetlerini olumlu yönde etkiledi.

New York Borsası da şirket karları ve teşvik haberlerinin desteği ile 3. haftasını yükselişle kapadı. Standard & Poor’s 500 Endeksi % 1,2 oranında kazançla 1,633.70 puandan haftayı kapattı ve 2013 yılı kazançlarını % 15’e çıkartmış oldu.

ABD’de beklentilerin üzerinde gelen şirket karları ve makroekonomi verileri sonrasında ekonominin iyileşme belirtileri Dolar’ın güç kazanmasına neden oldu. Dolar’da meydana gelen yükselişler ise petrol ve altın piyasalarını olumsuz etkiledi. Dolar üzerinden işlem gören diğer emtialarda da değer kayıpları gözlendi.

Borsa Teknikleri yatırımcıların detaylı bir bilgi birikimi ve tecrübe ile geliştirilebilir ve bu teknikler sayesinde borsada kazançlı işlemler gerçekleştirilir. Ülkelerde meydana gelen gelişmelerin takip edilmesi ile elde edilen piyasa bilgilerinin analizler ile yorumlanarak ve yatırımcının kendi işlem teknikleri ile işlem gerçekleştirildiğinde başarı yakalanacaktır. Özellikle Borsada Hisse Senedi İşlemleri gerçekleştirileceği zaman piyasa hareketleri ile yatırımcı stratejilerinin birleşmesi yüksek kar oranlarının elde edilmesine yardımcı olacaktır.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.