Borsa Yatırımcılarının Kaybetmelerine Neden Olan Unsurlar

Tarih: 5 Eylül 2017   Kategori: Borsa Makaleleri    Yazar:   

Borsa Yatırımcılarının Kaybetmelerine Neden Olan UnsurlarPara kazanmanın da kaybetmenin de eşit oranda mümkün olduğu borsa piyasasında belirleyici olan yatırımcıların izlediği yollardır. İzlenen yollara göre risk faktörlerine çözüm getirilebilir ve risk en aza indirilebilir. Bu sayede piyasadaki yatırımlar katlanarak başarılı sonuçlar elde edilebilir. Tersi durumlarda, yani gerekli hususlar dikkate alınmadan, ince hesaplar yapılmadan işlemler yapılması da yatırımcıların kayıp yaşamasına neden olabilir.

Borsa yatırımcısının kazanmasına ve kaybetmesine neden olan faktörler aslında net bir şekilde bellidir. Önemli olan bunları algılayabilmek ve doğru bir şekilde hareket etmektir. Sizlerle bu yazıda kaybetmenize neden olan unsurlar hakkında bilgiler paylaşacağım:

Psikolojik Etkenler

Psikolojik EtkenlerBorsa yatırımcılarına başarı getiren veya onları başarısızlığa sürükleyen birden fazla unsurdan bahsetmek mümkündür. Bunların tamamına hakim olmadan borsadan para kazanmak neredeyse imkansız. Bu unsurların başında tabii ki bilgi ve deneyim unsurları yer alıyor. Fakat tam bu noktada psikolojik etmenlerin de etkisinin büyük olduğunu bilmeniz gerekir. Yeni yatırımcılar borsayı nasıl öğrenebilirler sorusunun cevabı için tıklayın.

Yatırım yapılan araçlarının fiyat seviyelerinde yaşanan geri hareketlilikler pek tabii piyasa katılımcılarının ruh halini etkiliyor. Kimi yatırımcılar kontrollü davranış sergilerken kimileri panik haliyle yanlışa yöneliyorlar. İşte bu noktada psikoloji, borsa yatırımcısının kaybetmesine neden olan en önemli etken olarak karşımıza gelmektedir.

Borsada yatırım yaparken sakin kalabilmeli ve objektif bir şekilde hareket edebilmelisiniz. Hatta duygusuz bir şekilde hareket etmeyi öğrenmelisiniz. Eğer yatırımlarınıza duygularınızı karıştırırsanız başarılı olma ihtimalinizi azaltmış olursunuz.

Kontrollü Olamamak

Kontrollü OlamamakBilgilerinizi artırırken, bir yandan da borsa sanal hesaplarından da tecrübe kazanabilirsiniz. Bu sayede değişkenleri kontrollü bir şekilde yorumlayabilir, birikimlerinizi değerlendirmek için ne yapmanız gerektiğine hızlıca karar verebilirsiniz. İşte buna kontrollü bir şekilde hareket etmek diyebiliriz. Elbette bunu detaylandırabiliriz. Psikolojiden tekniğe, temelden piyasa hareketlerine kadar birçok noktada, kontrolü elinizde bulundurmalısınız.

Borsada kontrollü işlem yapabilmek için her şeyden önce iyi bir bilgiye sahip olmalısınız. Piyasayı A’dan Z’ye tanımalı ki her değişikliğe hakim olunmalıdır. Biraz deneyim kazanıp, kendi stratejilerinizi geliştirebildiğiniz sürece, borsada kontrollü bir şekilde işlem yapabilirsiniz. Bu sayede de elde edeceğiniz kazancı maksimum düzeye çıkartabilirsiniz. Para kazanmak için borsada nasıl hareket etmek gerekir diye soran, büyük çoğunluktansanız bu maddenin önemini umarız ki anlamışsınızdır.

Aceleci İşlem Yapmak

Aceleci İşlem YapmakBorsada diğer konularla bağlantılı olan bir diğer kaybetme unsuru da aceleci işlem yapmaktır. Eğer borsada, herhangi bir aşamada aceleci hareket ederseniz istediğiniz sonuçları elde edemezsiniz. Çünkü atlayacağınız önemli noktalar karşınıza çıkacaktır. Bu nedenle de riskleri arttırıp belki de kazanamayabilirsiniz.

Sakin bir şekilde, belirlediğiniz hedefler ve planlar dahilinde hareket ederek borsada daha başarılı olacağınızı hiçbir zaman unutmamanız gerekmektedir. Acele ederek, elinize riskten başka bir şeyin geçmediğini de bilmelisiniz. Özellikler yükseliş ve düşüşlerde, acele işlem yaparsanız daha iyi seviyeleri kaçırabilir, olgunlaşmamış bir hareketi yanlış anlayabilirsiniz. Bu nedenle de kaybedersiniz.

Başkalarına Göre İşlem Yapmak

Başkalarına Göre İşlem YapmakBorsada kaybetmenize neden olan en önemli unsurlar arasında tüyo almaktan da bahsedilmelidir. Tüyo dışında birilerinin size hangi yöne gitmeniz gerektiğini söylemesine de izin vermemelisiniz. Borsada tamamen kendi stratejileriniz ile ilerlemeli, başkalarından yardım beklememeli ve onlara göre pozisyon oluşturmamalısınız.

Bazı yatırımcılar, daha fazla kazanabilmek adına başarılı olduğunu düşündükleri kişilerin verecekleri tüyoları beklerler. Ama paranın söz konusu olduğu ortamda, birilerinin size böyle bir iyilikte bulunmayacağını bilmeniz gerekiyor. Aynı zamanda başkaları satıyor diye satmamalı, alıyor diye almamalısınız.

Hiç Kaybetmeyeceğini Düşünmek

Hiç Kaybetmeyeceğini DüşünmekBorsada kaybetmenize neden olan bir diğer durum ise hiç kaybetmeyeceğinizi düşünmektir. Hatta böyle bir şeyin sizin başınıza asla gelmeyeceğini düşünecek bir egoya sahip olmaktır. Borsada kazanmak kadar kaybetmek de olduğunu hiçbir zaman unutmamalısınız. İşlemlerinizi yaparken bu ihtimali her zaman aklınızda bulundurmalısınız. Böylece gerekli önlemleri alabilir ve söz konusu riskleri minimum düzeye indirebilirsiniz.

Borsa stratejinizi ve pozisyonunuzu oluştururken kaybetme ihtimalinizi de göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Böylece çok daha kontrollü bir işlem yaparak, kazanmanıza engel olan konuları ortadan kaldırırsınız. Borsada her konunun birbiri ile alakalı olduğunu unutmayın ve bir bütün halinde büyük çerçeveden bakmayı öğrenin.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.