Piyasalarda Toparlanma

Tarih: 29 Haziran 2013   Kategori: Borsa Haberleri    Yazar:   

Piyasalarda ToparlanmaSon haftalarda yaşanan olumsuz piyasa ortamından dolayı borsa endekslerinde aşağı yönlü hareketler izlemiştik. Küresel piyasalara baktığımızda Amerika ekonomisi vergilerde meydana gelen yükselme sonucunda hizmet sektörünün harcamalarında azalma olmasının etkisiyle yılın ilk çeyreğinde ilk açıklanan rakamdan aşağıda bir büyüme gösterdi. İlk çeyrek gayri safi yurtiçi hasılası 1.8 oranında büyüyen Amerika Birleşik Devletleri, önceden açıklanan rakama göre ise büyümesi 2.4 seviyesindeydi. Hane halkı harcamaları denilen ve ekonominin yüzde 70’ini oluşturan kısım geçen ay açıklanan %3.4 oranındaki artıştan revize edilerek 2.6 artışa getirildi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, ekonomik büyümeyi desteklemek için politika yapıcıların hazır olduğunu vurguladı. Ulusal hükümetlerin vergi artırımlarını durdurmaları ve istihdamı artıracak yatırımlara öncelik vermeleri gerektiğini vurguladı. Ekonomik genişleme politikasından çıkmanın uzak olduğu da burgulandı.

Yurtiçi piyasalarda ise daha çok dışarıya bağlı olarak gelişmelerin takip edildiği gözlendi. Ekonomi bakanı Zafer Çağlayan yaptığı açıklamada hedeflerimizi değiştirecek ve bozacak hiçbir gelişmenin ve anormalliğin olmadığını vurgulayarak “elle gelen düğün bayram” derler diyerek son gelişmelerin dışarıdan kaynaklandığını Türkiye’nin bir dünya ülkesi olduğunu vurguladı. Amerika merkez bankası kararlarının ve Çin’de büyüme rakamlarının aşağı yönlü revize edilmesinin tüm dünya ekonomisini negatif olarak etkilediğini vurgulayan Zafer Çağlayan, dünya piyasalarında önemli bir etkisi olan ve dünyaya entegre olmuş Türkiye’nin bu gelişmelerden etkilenmemesinin imkansız olduğunu belirtti.

Borsa İstanbul son günlerde toparlanma izlenimleri vermektedir. Gün içerisinde çok yüksek artışlar olmasa da yüzde 2 civarlarında günlük yükselişler sergilemektedir. Şu sıralarda 75.761 seviyelerinde bulunan BIST 100 endeksi son haftalarda yaşadığı düşüş baskısından kurtulabilmesi için 77.000 seviyesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu seviye geçildiği takdirde endeksin yükseliş trendine girebileceğini ve önemli alımların olacağını söyleyebiliriz. Uzun bir süre eğer bu seviye geçilemezse düşüş baskısının devam edeceğini ve endeksin önemli değerler kaybedebileceği tahminlerimiz arasındadır.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

“Piyasalarda Toparlanma” için bir cevap

  1. ferdi akbulut dedi ki:

    borsa kaynağına rastlamak zor oluyor teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.