Başarılı Borsa İşlemleri Nasıl Yapılır?

Tarih: 1 Haziran 2015   Kategori: Borsa Makaleleri    Yazar:   

Başarılı Borsa İşlemleri Nasıl Yapılır?Borsada başarılı işlemleri oluşturmayı etkileyen çok sayıda faktör vardır. Hisse seçimi, o andaki sektör anlamındaki hareketliliği, şirketin büyüme potansiyeli, yatırımlara yeteri kadar önem veriyor mu, o tarihte endeks bazında büyümeyi etkileyecek problemler var mı gibi uzatılabilir. Biraz detaya inelim ne dersiniz?

Borsa Kimler İçin Daha İdealdir?

Günü birlik işlemler yani kısa vadeli pozisyon açıp kapatma gibi eylemlerde bulunmak istiyorsanız genelde uzun vadeli yatırımcıların daha yüksek kar elde ettiğini belirtelim. Bazı günler hatta haftalar boyunca küçük minimal hareketlerde bulunan ve iplik formasyon dediğimiz düz bir çizgide hareket eden senetler vardır. Bazıları ise derinliği çok sığ olup, tavan-taban arasında hareketliliğe sahiptir.

Kısacası seçtiğiniz hisse sizi aylar boyunca bekletebilir veya ertesi gün tavanda olabilir. Kısa vadeli işlemlerde gün için %5 gibi prim elde edebilen ve bunu istikrara bağlayan çok az yatırımcı vardır. Bizim önerimiz uzun pozisyon açmanız sizler içinde daha başarılı olabilir. Borsa öğrenmek istiyorum, bende para kazanmak istiyorum diyorsanız, burayı tıklayın.

Borsada Küçük Yatırımcılar İçin Öneriler

Birkaç yüz liradan birkaç bin liraya kadar yapılabilecek yatırımlarınızda mantıklı karar vermelisiniz. Tüm paranızı bir hisseye yatırmayın. Veyahut hepsini tek bir sektöre yatırmayın. Derinlik lisansınız bize göre olmalıdır ve bunu hissenin harekete geçtiği veya aşırı hacimli olduğu zamanlarda faydasını önemli derece görebilirsiniz. Bu şekilde bir planınız yoksa sadece yüzeysel derinlik sahibi olmalı ve fiyatları canlı olarak izleye bilmelisiniz.

Borsaya yeni başlayanlara öneriler, mutlaka okuyunuz.

Kademe analizleri gün boyunca senetlerin nereden toplandığını, nerelerde direncin daha güçlü olduğunu gözler önüne serer. Gün içinde belki küçük karlar hedefliyorsanız bu taktik sizin işinize yarayabilir. Olağanüstü göstergelere hiç gerek yoktur. Size gerekli olan formasyon bilgisi, fibonacci altın oran çizgilerine gelinmesi, 50-100-200 gibi hareketli ortalama seviyeleri, trend çizgileri, birazda elliot dalga prensipleri yeterli olacaktır.

Beklentiyi Fiyatlama Aşaması

Hiçbir yatırımcının kendisini kandırmaması gerekiyor. Türkiye’de faiz artma beklentisi olduğu halde bunun yerine getirilmemesi USD/TRY kurunda yükselişi tetikleyebilir. Bunun BIST bazında geri dönüş şeklinde tepkisi olup olmayacağını araştırmalısınız. Endeks düşüyorsa garanti demiyoruz fakat sizin seçtiğiniz senette de gerileme
olabilir.

Özellikle en çok işlem yapılan 50 senet içinde yer alıyorsanız, buna daha fazla önem vermelisiniz. Bu aşamada açığa satış yapmak istemiyorsanız, endeks düşecekse risk almaktansa paraya geçmek önemlidir. Destekler kırılmaya başlanınca, sonraki desteğin hedef olduğunu ve duygusal şekilde hareket etmemeniz gerektiğiniz özellikle vurgulamak istiyoruz. Yükselişlerden sonra piyasa yorulur ve mutlaka düzeltme hareketleri olur. Bu aşamada eğer maliyetiniz çok düşük ise senetten çıkmanıza pek gerek yoktur.

Fakat mutlaka bir noktayı stop seviyeniz olarak belirlemeniz gerekiyor. %100 prim yaptığınızı düşünün ve senet halen sizde duruyor. Senet daha çok çıkar diyerek satmanız ve aldığınız fiyata yakın seviyeden sattınız. Bu şekilde asla işlem yapmamalısınız. Sanal borsa yarışmaları, borsa aracı şirketlerinin sunduğu sanal portföy yönetme yazılımlarını uygulamanızı, kullanmanızı biz öneriyoruz. Ne kadar çok alıştırma, o kadar çok gerçek hesap deneyimi ve başarı demektir.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.