Borsada Riskleri Önlemek için Tavsiyeler

Tarih: 11 Mayıs 2015   Kategori: Borsa Makaleleri    Yazar:   

Borsada Riskleri Önlemek için TavsiyelerBorsada ilginizi çeken 10’larca senet olabilir fakat riskleri bilirseniz onların hangisini almamanız gerektiğine daha kolay şekilde bilebilirsiniz. Gözaltı pazarı ve bir işlem yaptıktan sonra hisseyi satmak için en az 1 iş günü geçmesi gereken senetler size cazip geliyor mu? Ayrıca bu şirketler bazı yükümlülükleri yerine getirmemiş, işlem hacimleri başka sebeplerden ötürü düşmüş ve faaliyetleri pek parlak olmayan şirketler olduğu unutulmaması gerekir. Bu türdeki senetleri ilk başta aklınızdan silmenizi öneririz. 400’den fazla senet sayısında önemli bir elemeyi artık yapmış oldunuz.

Hangi Senetler Tercih Edilebilir?

Şirketlerin belli dönemlerde karlılık oranları açıklanır ve bir önceki senede neler kazandıkları ortaya çıkar. Bu aşamalarda ya da sonraki aylarda şirket isterse kar payı dağıtabilir. Bu haberi aldıktan sonra temettü tarihine dikkat edin. Grafikleri inceleyin. Belki temettüden önce senette düşüş olabilir ve o seviyelerden başlanacak güzel bir yükseliş yakalanabilir. Ayrıca bedelsiz sermaye artırım kararı, ücretsiz hisse dağıtılması anlamına gelir. Hisseyi alırsınız, isterseniz hemen satarsınız ya da bazı zamanlar hisse yükselişler bu tarihlerde gerçekleşir fakat beklenti fiyatlaması bittiği zaman senette düşüşler görmeniz normaldir.

Okuyunuz: Borsaya Yeni Başlayanlara Öneriler

KAP analizini takip etmek gerçekten vakit ister ve bazı ekonomik terimleri incelemek, risklerin neler olabileceğini anlamak uzmanlık işi diyebiliriz. Sizin araştırmanız gereken senetler en çok işlem gören 50 senetler ve bunun haricinde belirttiğimiz kısma giremeyen fakat dikkate değer bazı hisseleri de araştırmanıza ekleyin. Yurtdışından gelen ABD dolarını zayıflatıcı gelişmeler sırasında USD/TRY kuru düşmeye başlıyorsa BIST endeksinin de yükselmeye başlaması ile belirttiğimiz bu 50 hisselerden bazıları öncü şekilde yükselmeye başlayacaktır. Milyon liralık işlemler açılabilir ve sizde piyasa yönünde hareket etmeyi tercih edebilirsiniz. Senet seçimi o anda çok özeldir ve zamanla bu tecrübeniz pekişecektir.

Teknik Analiz Risklerini Azaltalım

Açığa satış başlatma deneyimini elde eden yatırımcı sayısı özellikle düşük sermayeli kişileri kastediyorsak pek fazla olmadığı açıktır. O halde bizim önerimiz boğa trendlerini yakalama şeklinde olmalıdır. Yükseliş kanalları içerisinde alt trend bandına yaklaşım hızına dikkat edin. Sert şekilde geliyorsa orayı kırma ihtimali fazladır. Yavaş, yavaş geliyorsa, orada durdurabilirler ve birkaç gün ya da hafta içinde senetleri toplayıp yükseliş gerçekleştirebilirler. Fakat bu garanti değildir tabi, bunun gibi çok sayıda senedi inceleyip, derinlik bilgilerini de işin içine ekleyip, yüklü alımları gördükten sonra tekrar değerlendirmek gerekecektir.

Bazen en özel fırsatlar desteğin kırılmasından sonra başlar. Destek kırılır ve orada alım yapan insanlar panik halde satışa geçebilir. Bu arada daha düşükten alış emirlerini yazan spekülatör senetleri alır ve önceki destek, şimdiki direnci kırıp o bölgelerden güzel bir ralli başlatabilir. Dirençler satmak için destekler almak içindir. Direnç kırılır, üzerinde tutunursa o halde tekrar alımı düşünebilirsiniz. Lakin destek kırılıyor ve bu kısım aşılamıyorsa almanın hiçbir anlamı yoktur. Bazen beklemek ve biraz geç işleme girmek, emin olmanızı sağlayacaktır.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.