Borsa Analizleri

Borsa uygun yatırım stratejileri ile yer alınması ve Borsa Nedir tam anlamı ile öğrenilmesi durumunda oldukça yüksek oranlarda kar elde edilebilecek bir finans piyasasıdır. Diğer finans piyasalarında da geçerli olduğu üzere Borsada kazanç elde etmenin önemli etmenlerinden bir tanesi de Borsa analizleridir. Gerçekleştireceğiniz teknik analizler yatırımlarınızın olumlu yönde gelişmesini sağlayarak, finansal gücünüzü önemli ölçüde artırmanızı sağlayabilmektedir.

Borsa analizlerinde özellikle ön plana çıkan üç kavram; Fiyat Kazanç Oranı, Aktif Devir Hızı ve Hareketli Ortalama teknikleridir;

Aktif Devir hızı genel anlamda hisselerine yatırım yapacağınız şirketin karakterini ortaya koymaktadır. Bu analizin gerçekleştirilmesi ile şirketlerin ileriye dönük gelişim hızları ve büyüme potansiyelleri yüksek doğruluk oranlarında öngörülebilmektedir.

Yıllık satışlar ve toplam varlıklar üzerinden basit bir formülle hesaplanan Aktif Devir Hızı, yatırımcıları özellikle uzun vadeli gerçekleştirecekleri yatırımlarda oldukça etkili bir şekilde yönlendirmektedir. Aktif Devir Hızı, yıllık satışların, toplam varlıklara bölünmesi ile hesaplanmaktadır. Bu formül sonucu elde edilen değerlerde 1.5-2 arası orana sahip şirketlerin büyüme içerisinde olduğu, muhtemelen devam eden süreçte hisse senedi fiyatlarının artış göstereceği yorumu yapılabilmektedir. Oranın sıfırın altına düştüğü durumlarda ise yatırımcıların şirketin genel durumunu sorgulaması yerinde bir uygulama olacaktır. Sermaye olarak güçlü olan bir şirketin neden yatırımlarından dönüş alamadığı yorumu mutlaka alım işlemi öncesinde yapılmalıdır.

Borsa Analizleri içerisinde kendine oldukça önemli bir konum bulan Fiyat Kazanç Oranı analizi incelediğinde ise, özellikle Borsa Nedir yeni öğrenen yatırımcıların yönlendirilmesi için oldukça uygun bir analiz tekniği olduğunu gözlemlenmektedir. Şirketlerin hisse senedi fiyatlarının, hisse başına düşen kazanç miktarına bölünmesi ile hesaplanmaktadır. Aynı zamanda bu oran şirketin piyasa değerinin şirketin net karına bölünmesi ile de hesaplanabilmektedir.

Fiyat Kazanç oranı yatırımcılara genel olarak gerçekleştirecekleri işlemin verimini tespit etme imkanı tanımaktadır.  Yatırımcılar Fiyat Kazanç oranı analizini gerçekleştirerek, tahmini elde edecekleri kazanç için ne kadar yatırım yapmaları gerektiği bilgisini kolaylıkla elde edebilmektedir. Bu Borsa analizi sayesinde yatırımcılar sermayelerini mümkün olan en verimli şekilde kullanarak, finansal yapılarını güçlendirme şansı yakalamaktadır.

Şüphesiz ki Borsa Analizleri de yatırımınızın verimini ve yatırım yapacağınız şirketin genel durumunun yanında piyasada hakim olan trendler de son derece önemlidir. Yatırımcıların büyük çoğunluğu trend yönünün tespit edilmesi için Hareketli Ortalamalardan faydalanmaktadır. Yatırımcılar gerçekleştirdikleri hareketli ortalama analizleri ile trendlerin yönünü, değişim noktalarının tespitini yaprak kar oranlarını olabilecek en üst seviyeye çekebilirken, aynı zamanda değişim noktalarının tespitini de başarılı bir şekilde gerçekleştirerek sermayelerini koruyabilmektedir.

Hareketli Ortalamalar, hisse senetlerinin kapanış fiyatlarının ortalamaları üzerinden hesaplanırlar. Yatırımlarınızın vadesine göre belirlediğiniz zaman periyodundaki değerlerin ortalamaları sonucu oluşan Hareketli Ortalamalar grafiği, hisse senedi fiyatları ile birlikte yorumlanarak trend noktalarının değişimlerini başarılı bir şekilde ortaya koymaktadır.

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.