Acemi Borsacılar Nasıl Hareket Etmeli?

Tarih: 16 Haziran 2015   Kategori: Borsa Makaleleri    Yazar:   

Acemi Borsacılar Nasıl Hareket Etmeli?Acemi borsacıların yatırımlarında daha kaliteli işlem ve istikrarı sağlaması açısından bazı tavsiyeler vermek istiyoruz. Pek çok konuya değineceğiz ve bunlara ne kadar uyarsanız, işlemleriniz eskisine nazaran daha düzenli şekilde yapılabilir hale geleceğini düşünüyoruz.

Spekülatif Hareketlere Aldanmayın!

Ülkemizde artık insanlar “şu senedi tavsiye ediyorum, bu senedi almayan çok şey kaçırır” gibi tavsiyelerde eskisi kadar çok bulunamıyor. Çünkü yatırım danışmanlığı kapsamına bazıları girebiliyor. Sizin gibi yatırımcılardan asla öğüt almamalısınız. Spekülatif olarak sizleri yönlendirmek ve bazen sosyal medyayı da kullanarak insanlara senet aldırmak, ardından o senedi aksi istikamette ilerletme amacında olduklarını söyleyebiliriz.

Bunun yerine yatırım danışmanlık veya portföy yöneticiliği anlamında kurumsal bazda destek veren kuruluşların “al”, “sat”, “tut” gibi tavsiyelerde bulunması daha bilinçli bir adım olacaktır. Ayrıca bu kararların neden verildiğini mutlaka araştırın. Teknik açıdan desteklere yakın kısımda alın ve dirençleri geçemezse siz alırsanız, geri döndüğünde panikle hemen satış yapma ihtimalinin olabileceğini mutlaka düşününüz.

Sığ Hisseler Yerine Hacimli Olanları Seçin!

B, C ve D grubundaki pek çok senet sığ piyasada yer alır. Öyle ki bazılarında fiyat kademelerinin araları açık ve fiyatlarda birkaç bin lot bekleyen emir var. Orta ölçekte bir spekülatör bile parasıyla hızlıca senedi düşürüp çıkartabilir.

Aldığınız senedin bir gün taban fiyata geldiğini ve orada birkaç saat kalması ile bile elinizden kapmayı çalışacaklarını unutmayınız. Hâlbuki en çok işlem gören ilk 50 senette böyle bir şey olma ihtimali çok düşüktür. Çünkü fiyat kademelerinde milyonluk bekleyen emir vardır ve bu emirlerin satın alınması veya satılması önemli haberleri gelmesi ile olur. Borsalar, hisse senedi yatırımları ile anılırlar. Borsada hisse senedi işlemleri, nasıl yapılır öğrenmek için tıklayınız.

Uzun Vadeli Yatırım Yapın!

Bazen uzmanların endeks fonları almanız yönünde sizlere teşvikleri olur. 2000’li yılların başlarından itibaren endeks fonu alsaydınız paranız şu kadar olacaktı şeklinde yorumları bizde okuduk. Şu anda böyle bir hamle yapılması çok risklidir. Endeks fonları en iyi kriz dönemlerinden çıkış belirtileri geldiği zamanlarda değerlendirilir.

2008 sonrasında 19000 puan civarından 80000 rakamının üzerini göre bir yatırımcı güzel kazançlara imza atmıştır. Bu nedenle dikkat davranınız. Günlük al-sat taktiklerinden uzak durmanızı öneririz. Her zaman işe yaramaz ve bir senet işlemler açıldığında % 2-3 prim yaptı diye aldığınızda beklenti fiyatlanmış ise geri dönme ihtimali vardır. Bu şekilde değil uzun vadeli yatırımları öneririz.

Kredi İşlem Yapmayın!

Kredili işlemlere açık olan A grubu senetlerinde borç para ile asla işlem yapmayınız. Satın aldığınız senet ile kısa vadeli kazanç beklentiniz olmamalıdır. Bunun yerine kazançların uzun vadede gelmesine dikkat edin. Örneğin, BIST endeksi, elliot  dalga prensiplerine göre A – B – C düzeltmesini yaptıktan sonra eminseniz senet aldığınızda önemli bir kazanca imza atarsınız. Burada endeks ile beraber güzel prim yapacak senetleri keşfetmeye çalışın.

Bunların listesini çıkartın ve derinlik lisansınız varsa para girişlerine göre önceliği bazılarına verin. Bu endeks yükselirken yapabileceğiniz bir hamledir. Diğer taraftan endeks gerileme sürecinde ise dolar ve altın fonları yine borsadan alınması düşünülebilir. Böyle bir hamle yapmak istemiyorsanız sular durulana kadar parada beklemeli, ekonomi haberlerinde piyasaları hareketlendirecek gelişmelere odaklanmalısınız.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.