Temettü Nedir? Ödemesi Nasıl Yapılır?

Tarih: 2 Ocak 2018   Kategori: Borsa Makaleleri    Yazar:   

Temettü Nedir? Ödemesi Nasıl Yapılır?Bir hisse senedi yatırımcısının ilgisini en çok çeken konulardan birisi, hiç şüphesiz temettüdür. Çünkü karın daha da artmasını sağlar ve ekstra bir kazanç anlamına gelmektedir. Ama temettü ile ilgili dikkat edilmesi gereken birçok konu bulunmaktadır. Temettünün ne kadar olacağı ve hisse fiyatlarına nasıl etki yapacağı gibi konular hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda hisse senedi yatırımı yapma konusunda detaylı bilgi sahibi olmanız da önemlidir.

Borsada hisse senedi yatırımcıları için oldukça önemli bir konu olan temettü hakkında bilgileri şimdi sizlerle paylaşmak istiyoruz:

Temettü Nedir?

Temettü Nedir?Temettü, işletme ortaklarının dönem içinde elde edilen kardan pay alma hakkına verilen isimdir. Yani bir şirketin belli bir dönemde elde ettiği karın bir kısmını, ortaklarına dağıtmaktadır. Hisse senedi yatırımcıları da bu ortaklar arasında olduğu için onlara da belli bir pay verilmektedir. Hangi ortak, ne kadar pay alacak konusu ise ellerindeki hisse senedi miktarına göre değişmektedir.

Şirketin yılsonu bilançosu, temettü oranı hakkında bilgi verecektir. Bu nedenle takip etmeniz gereken önemli verilerden birisi bilançolardır. Yatırımcıya ödenecek kar payı, şirketin yıllık net dönem karlarına göre belirlenmektedir. Kardan vergiler ve diğer giderler çıkartıldıktan sonra kalan kısım, % 20’sinden az olmamak şartıyla yatırımcıya dağıtılır. Bu olaya temettü dağıtımı denmektedir. Bu olayın kararı ise yönetim kurulunun teklifi ile şirketin genel kurulda alınır. Temettü tanımı olarak paylaşmak istediklerim bu kadar. Eğer daha fazla bilgi istiyorsanız ziyaret edin: http://borsanasiloynanir.co/temettu-nedir/

Temettü Ödemesi Nasıl Yapılır?

Temettü Ödemesi Nasıl Yapılır?Temettü dağıtımı farklı şekillerde yapılabilmektedir. Yatırımcının elinde bulunan hisse senedi sayısına karşılık gelen kar, ya nakit olarak ya da hisse senedi olarak dağıtılması en sık görülen yöntemlerdir. Bunun dışında iki yöntemin karışımı şeklinde de ödemesi yapılabilir. Genellikle Mayıs ayının sonuna kadar temettü ödemeleri yapılmaktadır.

Yatırımcıların birçoğu, temettü gelirini bir yatırım yöntemi olarak görmektedir. Temettüden yararlanabilmek için ödeme başlamadan 1 gün önce alsanız bile yeterlidir. Borsada işlem gören şirketlerin temettü dağıtım şartı bulunmazken, şirket politikasına göre ödenmesi tercih edilmektedir. Şirket politikası çerçevesin temettü dağıtımına karar verildiğinde ise hissedarlara duyurulur.

Temettü ödemeleri hangi şekilde olursa olsun doğrudan yatırım hesabınıza aktarılmaktadır. Yani temettü dağıtımı yapacak şirketin hisse senedine sahipseniz; ister nakit ister bedelsiz hisse senedi olarak hesabınıza doğrudan aktarım yapılacaktır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu; temettü sonrasında hisse fiyatının azalmasıdır.

Tavsiye Ederiz: Borsa Yatırımcılarının Kaybetmesine Neden Olan Unsurlar

Temettü dağıtımı sonrasında, hisse senedi fiyatında ödeme miktarı kadar azalma yapılacaktır. Örneğin Turkcell temettü ödemesi yapacak ve son kapanışta hisse senedinin fiyatı 10 lira. Temettü miktarı ise 2 lira olarak yapılacak. Diğer işlem gününde hisse senedi 8 lira olacaktır. Bu nedenle sadece temettü ödemesi için hisse senedini almak pek mantıklı değildir.

Birçok yatırımcı temettü ödemesi almak için son birkaç gün kala hisse senedini satın almaktadır. Ama bu konuda dikkatli olunmalıdır. Hisse fiyatının azalması nedeniyle hiç de karlı çıkmayacağınız bir işle olacağını unutmamalısınız. Özellikle uzun ve orta vadeli yatırımcılar içinse temettü ekstra bir kazanç demektir.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.