Borsa Haram mı?

Tarih: 26 Haziran 2013   Kategori: Borsa Makaleleri    Yazar:   

Borsa Haram mı?Çoğumuz borsa piyasaları ve yatırımları ile ilgili çok fazla kulaktan duyma bilgilere sahibiz. Özellikle bazı kesim borsa oynamanın günah olduğu yönündeki inançlarından dolayı borsa piyasalarından uzak durmaktadırlar. Borsa oynamanın haram olduğuna yönelik inanış kumara benzetilmesidir. Birilerinin yüksek kazanç sağlayarak birilerinin kaybetmesinin kumar olarak düşünülmesi kumar ile ilişkilendiriliyor ve borsanın da haram olduğu yönünde görüşler insanları borsadan uzaklaştırıyor.

Peki, biraz düşünelim bakalım borsa oynamak günah oluyor mu? Tabi ki dini bir vaiz verecek seviyede değiliz. Sadece borsanın nasıl işlediğinden basit bir dille bahsedip aslında haram günah olamayacağı yönünde fikirlerimi sunacağım. Öncelikle borsa piyasaları menkul kıymetler dediğimiz bir takım özel evrak ve kâğıtların alınıp satılabildiği yerlerdir. Burada bazı kıymetli evraklar yatırımcılar tarafından alınıp satılmakta ve bu şekilde de kazanç elde edilmektedir. Aslında borsada yapılan işlemlerin gündelik yaşamımızdaki ticari faaliyetlerden pek de farkı yoktur.

Örneğin borsa piyasalarında hisse senedi alıyorsunuz. Hisse senedini almanızın sebebi de piyasada bu hisse senedinin değer kazanacağını ve yüksek oranda alımların olacağını tahmin ediyorsunuz. Hisse senedinin değişik sebeplerden dolayı yükselmesi ile yatırımcılar yükselen bu hisse senedine çok fazla rağbet gösterir ve bu da hisse senedinin değerini daha da artırır. Bir müddet sonra da kar elde etmek amacıyla satışlar gerçekleştirilir. Bu da piyasaya çok fazla satış gerçekleştirilmesinden dolayı fiyatların düşmesine neden olur. Görüldüğü üzere bilindik ticari faaliyetler.

Yukarıdaki örneği gıda ürünleri satan bir işletmeci üzerinden anlatmayı deneyelim. Market işletmecisi piyasalardaki gelişmelere bakarak pirinç fiyatlarının artacağını tahmin ediyor. Bunun birçok nedeni olabilir. Pirinç ekiminin az olması, pirinç ithal edilen ülkelerde yaşanan doğal afetler vb. gibi birçok faktör pirinç fiyatlarının artacağını düşündürmüş olabilir bu işletmeciye. Yüksek miktarda pirinç stoğu yapmaya başlayacaktır işletmeci. Her zamankinden fazla pirinç alımı yapacaktır. Bir müddet sonra piyasada pirinç azalınca doğal olarak pirinç fiyatları da artış gösterecektir. Bu sayede de işletmeci yüksek kar elde eder. Bir süre sonra piyasaya sürülen pirinç fiyatların düşmesini de sağlayacaktır. Pirinçten elde ettiği kazancı fiyatlarının yükseleceğini düşündüğü bir ürüne yatıracaktır işletmeci.

Örnekte bahsettiğimiz basit ticari faaliyetlerdir. Sanıldığının aksine borsa oynamak kumar değildir. Kumarda eline gelen kâğıtlar tamamen şans faktörüne bağlıdır. Biraz da beceri işin içine girmektedir. Borsa piyasalarında ise piyasaları gözlemleyerek ileride ne gibi gelişmelerin olabileceği yönünde tahminlerde bulunursunuz. Bu tahminler yüksek oranda doğru çıkmaktadır. Yani altının yükseleceğini düşünüp altın almak bir kumar değil sadece ticari bir hamledir. Bugün borsa kumardır ve haramdır diyen birçok insan altın yatırımlarını yükseleceğini düşündükleri için yapmaktadırlar. Kumarda kazanan birileri varsa kaybeden de vardır inancı ile insanlar uzak durmaktadırlar kumardan ve dolayısı ile de borsadan.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

“Borsa Haram mı?” için 4 cevap

 1. Recep Gündüz dedi ki:

  gerçekten mantıklı bir açıklama olmuş. teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

 2. hasan yeşiler dedi ki:

  borsayı her zaman kumar gibi görürdüm. bu yazıyı okuyunca aslında ticaretten başka birşey olmadığını anladım.bir bakkal işleten hacı dayı bile borsadaki işlemlerden farklı birşey yapmıyor aslında. gerçekten güzel ve aydınlatıcı bir yazı olmuş tebrik ederim.

 3. özgür akbaş öncel dedi ki:

  gidip paranla bugün coca cola hissesi alsan haram oluyor mu? Borsa da aynı mantık gidip hisse alıyorsun hissenin değeri yükselince satıyorsun bir nevi ticaret ortaklığı yapıp bozmak. nasıl haram olabilir

 4. Tarık Bilen dedi ki:

  Para kazanana kadar haram olarak düşünenlerin para kazandıktan sonra gözlerinin nasıl açıldığını gördüm. Borsa bir tcarettir ve kesinlikle haram olduğunu düşünmüyorum.

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.