Borsada Dalgalanmaya Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Tarih: 26 Ocak 2016   Kategori: Borsa Makaleleri    Yazar:   

Borsada Dalgalanmaya Neden Olan Faktörler Nelerdir?Borsada işlemlerini gerçekleştirmek isteyen yatırımcılar için önemli olan, fiyatların dalgalanma sebepleridir. Piyasa içerisinde fiyatlar, katılımcıların alım ve satım olarak karşı karşıya gelmesiyle oluşur. Bu sebeple piyasa katılımcılarının etkilenebileceği durumlar hakkında bilgi sahibi olmanız ve araştırmalarını yaparak işlemlerinize yön vermeniz önemlidir. Borsada yatırım araçlarının kendi özellikleri üzerinde dalgalanmaya sebep olan durumları arz ve talep yönlü etkiler olarak açıklayabiliriz. Bunun dışında tüm yatırım araçları üzerinde etki gösteren global nedenler vardır. Bunlar da makro etkiler olarak karşımıza çıkar.

Borsada Arz Yönlü Etkileşimler

Piyasa içerisinde yatırım araçlarının fiziksel özelliklerine göre değişen arz yönlü özellikleri genel kavramda açıklayalım. Örnek olarak hisse senedi yatırımı yaptığınızı düşünelim. Hisse senedinde seçtiğiniz şirketin yaşayacağı tüm durumlar etkilidir. Şirket içerisinde bir yönetim değişikliği olduğunda ya da kötü yönetilen bir şirketle karşı karşıya kaldığınızda, hisse senedi fiyatlarına etkisi kaçınılmazdır. Yönetimin aldığı yanlış kararlar sonucunda zincirleme olarak hisse senetlerinin fiyatları düşüş gösterir. Ya da aynı şekilde yönetimin aldığı başarılı kararlar, hisse senetleri fiyatlarında artışa neden olabilmektedir. Bunun yanında şirket içerisindeki çalışanların tutumları, grev gibi sonuçlar üretimin durması ya da azalması yönünde gerçekleşeceği için etkilenme yaratacaktır. Şirketin maliyetlerinde yaşanan değişiklikler, piyasa içerisindeki yeri, üretimlerde aldığı kararlar, gelecek yatırımları gibi durumlar şirketin çıktısına ve karlılığına etki edeceği için hisse senedi fiyatları bu durumlardan etkilenir.

Başarılı Borsa İşlemleri Nasıl Yapılır?
Bilgilenmek için Tıklayın!

Piyasa içerisinde bol miktarda çeşidi olan emtialardan birine ya da bir kaçına yatırım yaptığınızı düşünelim. Fiyat etkilenmeleri yatırımında bulunduğunuz emtianın fiziksel özelliklerine göre değişmektedir. Genel çerçevede arz yönlü olarak baktığımızda, emtiaları üreten şirketlerin üretimlerinde yaşanan değişiklikler, hava koşulları, iklim şartları, arzın giderek azalması, devletin uyguladığı teşvikler ya da ambargolar emtiaların fiyatlarına etki edebilmektedir. Bu durumda şirketlerin üretimlerinde ya da gelecek planlamalarına etkide bulunduğu için fiyatlar üzerindeki değişikliklere neden olur.

Borsada Talep Yönlü Etkileşimler

Hisse senetlerinin fiyatları üzerinden baktığımızda; yatırım yaptığınız şirketin malına olan talebin değişmesi, şirketi etkiler ve fiyatlarda değişimler meydana gelir. Bu talebin değişmesinde de alım gücü, ürünü kullanan kesimin nüfus yoğunluğu, mevsimsel faktörler, zevk ve tercihler gibi birçok faktör etkili olmaktadır. Ürüne olan talebin değişmesi şirket değerinde yaşanacak kazanç ve kayıpların değişmesine neden olduğu için, hisse senetlerinin de fiyatlarında değişimler meydana gelir. Bu sebeple yatırım yaptığınız şirketin, talep yönlü bağlantılarını araştırarak, hisse senedi fiyatlarına etki edebilme durumlarını göz önünde bulundurmalısınız. Aynı şekilde diğer yatırım araçları üzerinde talep yönlü etkilerin araştırılarak, fiyatlar üzerinde etkilerini belirlemelisiniz.

Tavsiye İçerik: Borsada İşlem Yapmanın Kuralları

Yatırım araçları üzerinde arz – talep yönlü etkileşimlerin araştırılması ve bunun sonucunda fiyatlar üzerine etkilerinin hangi yönde olacağı konusunda yorumlamalar yaparak, işlemlerinize o şekilde karar vermelisiniz. Fakat arz ve talebin etkilenmeleri sadece bunlarla sınırlı değildir. Bunların yanında makro etkiler konusunda da araştırmalar yapmalı ve onlar hakkında da yorumlar yapmalısınız.

Makro Etkiler

Makro etkilerin başında, öncelikle daha yerel olan Türkiye ekonomisinin gidişatı önemlidir. Türkiye’de yaşanan sosyal ve siyasal durumlarda yaşanan gelişmeler, ülke içerisindeki karışıklıklar ya da düzen piyasa katılımcılarını etkilediği için fiyatlar üzerine yansımaları gerçekleşecektir. Bunun yanında Türkiye Merkez Bankası tutumları, açıklanan faiz oranları, enflasyon durumu ve endeksler yatırım araçları üzerinde etkileşime neden olmaktadır. Bu sebeple ülkemiz içerisinde bunların araştırmalarını ve takibini yapmanız gereklidir.

Uluslararası düzeyde baktığımız etkilerde özellikle ABD ekonomisinin, bunun yanında da diğer gelişmiş ekonomilerin gidişatları oldukça önemlidir. ABD ekonomisi dünya ekonomisinin gidişatına yön verdiği için araştırmalarınız ve takipleriniz arasında olması önemlidir. FED açıklamalarını ve uygulamalarını takip ederek fiyatlar üzerindeki etkilerini yorumlamalısınız. Diğer ülkelerinde yaşadığı önemli sosyal, politik, ticari ilişkiler ve sorunlar önem arz etmektedir. Bu durumlarda yatırım araçlarının fiyatları üzerinde etkilerde bulunabilir. Bu ülkelerde yaşanan tüm durumların, Türkiye ekonomisine getireceği sonuçlar hakkında fikir sahibi olmalısınız ve işlem kararlarınızı bunlar üzerinden değerlendirmelisiniz.

Sonuç olarak; borsada dalgalanmaya sebep olan birçok faktör vardır. Bu faktörlerin etki alanı öncelikle piyasa katılımcılarıdır. Piyasa katılımcılarının da bu etkileri yorumlayarak işlemlerde uygulaması, fiyatlar üzerinde dalgalanmaların gerçekleşmesine neden olmaktadır. Yatırımcı olarak oluşan bu durumları yatırımlarınızda kullanabilmeniz için temel analiz yöntemleri ile yorumlamanız gereklidir. Yanında kullanacağınız teknik analizler ile de başarılı işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemleri kullanabilmeniz, eğitimleriniz ve tecrübeleriniz ile gerçekleşir. Böylelikle piyasa hakkında aldığınız eğitimler ve araştırmalar borsa yatırımlarınızda kazanç sağlayabilmektedir.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.