Borsaya Yeni Başlayanlara Öneriler

Tarih: 24 Ocak 2015   Kategori: Borsa Makaleleri    Yazar:   

Borsaya Yeni Başlayanlara ÖnerilerBorsadaki işlem saatleri ve maksimum emir lotları arasında senetten senede farklılık olabilir. A grubu senetlerde böyle bir sıkıntı yokken, diğer gruplardaki hisseler için SPK tarafından getirilen bazı sınırlamalar vardır. Birkaç gün tavan tavan ya da taban taban giden senetleri işlemden uzaklaştırma cezası SPK tarafından verilebilir. Küçük yatırımcıyı koruyan tedbirleri almak zorunda olsan SPK’da manipülatif eylemlere sert cezalar verilebiliyor. Borsada manipülasyon nedir buradan öğrenebilirsiniz.

Hisseleri alan ya da satan kişiler sermaye büyüklükleri ve fiyat hedefleri değişkenlik gösterebileceği gibi bir çekişme içerisinde bulunulduğu unutulmaması gerekir. 1 günde %5 kar hedefiniz varsa bunu her zaman yakalamayabilirsiniz. Kısa zamanda asla zengin olabilecek bir yapı değildir ve özellikle bu sözümüzü küçük yatırımcılara söylemek istiyoruz.

Karlı ve Zararlı İşlemlerin Karşılaştırılması

1000 TL değerinde bir hisse aldınız ve fiyatlar %10 geriledi 100 dolar zararına işlemi kapattınız. Elinizde 900 TL’niz kaldı ve geri almanız için %11.1 kar yapmanız gerekiyor. Zararlı işlemlerin telafi biraz daha zordur bu nedenle zararlarınızı asla aşırıya geçmesini izin vermemelisiniz. Ana paranız 1000 TL ise 200-250 TL değerinde senet almak geriye kalanını bekletmek, 10-20 TL kardaysanız bile gerektiğinde tamamen satmak ve o senette geri çekilmeler olduğunda tekrar analizlerini değerlendirmek yeniden fırsat türetmek için kullanılabilir. Fakat bir hisse ilk seansta tavan yapmış (%10) siz bu rakamdan aldınız, ikinci seans aynı hareketin devamının geleceğinin bir garantisi yoktur.

Tavan yapmış ya da önemli bir prime imza atmış bir senette düşük maliyetli alım yapan spekülatörlerin para kazanması için dikkat çekmeyecek ölçülerde satış yapması gerekiyor. Bunu bir anda yaparlarsa diğer alış yapan küçük yatırımcı da panik yapabilir ve fiyatların daha hızlı düşmesini sağlayabilir. Bir spekülatör, kar yapmadan fiyatların gerilemesini pek istemez ve uyarımızı yapmış olalım. Borsada yatırım yapmak ne kadar güvenli öğrenmek için burayı tıklayın.

Konumuzu toparlayacak olursak haftalardır yükselen bir senet buldunuz ve nerede ise en zirveden alım yaptınız beklentiniz asla yüksek kar marjları olmasın. Geri çekilmelerdeki destek noktalarına gelmesini ve buralarda ne yapacağını izlemeye başlayın. Eğer alış eğilimini destekleyecek bazı derinlik bilgilerine de sahipseniz küçük risk almayı unutmayın.

Bir hisse %50 civarında bir yükseliş yapmış ve bunu zamana yayarak yani hemen gerçekleştirmediyse, geri çekilme hareketleri sizlerin ilginizi çekebilir. Hemen fibonacci ekleyin ve altın oran %61.8, %78.6 ve %88.6’yı izlemeye alın. Bir yükseliş dalgası daha olacaksa bu seviyeleri gözetleyen yatırımcılar mevcuttur. Siz neden takip etmeyesiniz ki?

Krizleri Değerlendirin!

Kriz dönemlerinde borsadaki senetler adeta çakılır ve inanılmaz düşüşler gözlemlenir. Bunu destekleyecek veri gelişmiş ülkelerdeki borsalarda aynı hareketin gelmesi ve hatta bazı şirketlerin iflasını açıklaması (2008 krizi) olabilir. Neden almak yerine açığa satış yapmıyorsunuz?

Düşüşler, yükselişlerden daha hızlı olur ve bunun sebebi genelde çoğu yatırımcı açığa satış işlemini yapmamıştır bile ve sadece fiyatların yükselmesine endekslendiği için alış emri ile çoğu işlemini gerçekleştirmiştir. Krizler ve toparlanmalar her zaman olacaktır ve önemli olan bu aşamalarda paradaysanız konjonktüre uygun hareket etmektir.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.