Borsada İşlem Yapma Stratejileri Nelerdir?

Tarih: 9 Haziran 2015   Kategori: Borsa Makaleleri    Yazar:   

Borsada İşlem Yapma Stratejileri Nelerdir?Borsada işleme girmek için çok sayıda strateji vardır. Bunlardan en önemlilerini sizler için derledik. Yalnız bu taktikleri gerçek paranız ile test etmenizi önermiyoruz. Sanal olarak bir bakiye yazıp, not defteri üzerinden işlem yapıp, ne kadar karlı olduğuna kendiniz karar vermelisiniz.

Hissenin Trendini Belirleyin!

Türkiye’deki yatırımcılar genelde açığa satış tecrübesini tam olarak yaşamamış olabilir. Bu nedenle en iyi bildiğiniz işi yani alış işlemlerine odaklanmalısınız. Yatay piyasalarda aşağı yukarı dalgalanmalar yer alır ve daha kuvvetlisi boğa trendleri diyebiliriz. O halde sizin işinize yarayacak olan yükseliş ivmesinde kanallar oluşturmak ve trend eğilim çizgileri ile küçük bölgeleri de es geçmemektir.

En çok işlem gören senetler başta olmak üzere endeks ile hareket eden ve çok sığ olmayan hisse grafiklerinde bunu uygulayın. Destek, direnç ve fibonacci %61.8 gibi oranları dikkate alın. 2 dip veya 2 tepe varsa mutlaka birleştirin 3. dokunuş sırasında piyasanın nasıl tepki verdiğine bakın. Orada bazen birkaç hafta bile tutunabilir ve önemli yükselişlere imza atabilir. Bazen, gann açılarının en dip veya en tepe noktasına konumlandırılması ve bu çizgilerin piyasa yapıcılar tarafından önemsenmesi sizlerin de işinize yarayabilir.

Temel Analiz Açısından Yapılması Gerekenler

Borsada önünüzde fırsat yoksa paranızın biraz boşta durmasına izin vermelisiniz. Hisse gerilemelerinin önemli hale geldiği zamanlarda isterseniz dolar veya altın fonu arasında gidip gelebilirsiniz. ABD ve Avrupa borsalarını birinci sıraya alması, Asya borsalarındaki gelişmelerinde USD/TRY kuru üzerinde nasıl etki yaptığını incelemelisiniz.

Bu paritedeki gerilemeler borsadaki hisselere olumlu şekilde yansıyabilir. Doların kan kaybettiği zamanlar özellikle ilk 50 yüksek hacimde yer alan hisselere odaklanılabilir. FOMC tutanakları, faiz artırım kararları, tarım dışı istihdam, ABD çeyreklik büyüme rakamları, enflasyon oranları gibi devasa özellikte doları etkileyecek günlerde bazen hissede bulunmamak riskleri azaltmak anlamına gelebilir.

Eğer bu haberlerde doları güçlendirecek oluşum meydana gelir ve dolar endeksi yükselişini devam ettirirse, hisse piyasaları için pek olumlu sözler sarf edemeyeceğiz. Borsada riskleri önlemek için tavsiyeler, adlı makalemizi okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Borsada yer alan fonların hangisinde yükseliş ile tepki geldiğinde dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Türk Lirası değerleniyor ise bu fiyatlama nereden başladı ve bu alış gücü nereye kadar devam etti şeklinde soru işaretlerine cevap bulmalısınız. 2000 puan önceden başlayan fiyatlama sizin satın aldığınız zaman tamamlanmış olabilir, bu durumda yüksekten satın almış olursunuz.

Formasyon Kalıpları

Omuz-baş-omuz, flama, fincan, ikili veya üçlü dip gibi çok sayıda kalıp vardır. Bunların yanına, pattern kalıpları da eklemenizi öneriyoruz. Tamamen fibonacci oranları ile bulunan kalıplarda “nasıl olsa şuradan yükselecek” diyerek bol miktarda hisse asla almayın. Unutmayın her formasyondan teyit alınması gerekir.

Biraz geç hisseyi almak, emin olarak almaktan daha iyidir. Desteğe her hisse geldiğinde direkt alınması çok yanlış sonuçlar doğurabilir. Desteğin işe yaraması ve burada özellikle para girişinin olması, hafif yukarı yönlü kıpırtıların başlaması ve özellikle fibonacci % 61.8 veya trendin alt bandında bu oluşum aranması pek çok veriyi olumlu şekilde yakalamanızı sağlayabilir.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.