Altın Son Üç Yılın En Düşük Seviyesine Düşebilir

Tarih: 30 Mayıs 2013   Kategori: Altın Borsası    Yazar:   

altin-son-uc-yilin-en-dusuk-seviyesine-inecek-miSon günlerde borsa gündemini çoğunlukla altın haberleri oluşturuyor. Altın fiyatlarının daha da düşeceği veya yükseleceği konusunda fikirler ve tahminler devam ediyor. Araştırma şirketi JSC Corp.‘un teknik analizine göre, Haziran ayının sonuna kadar 16 Nisan’da gördüğü en düşük seviyeyi aşağı yönde kırarsa, altın son üç yılın en düşük seviyesine düşebilir.

Tokyo merkezli şirketin analistlerinden Takaki Shigemoto, en aktif kontratın New York Comex piyasasında, Ichimoku grafiklerinde bulut olarak adlandırılan formasyonun altına düştüğünü ve 50 günlük hareketli ortalamasının altında işlem gördüğünü söyledi. Shigemoto aynı zamanda vadeli kontratların önümüzdeki haftalarda ons başına 1,321.50 doları kırması durumunda, ardından fiyatların Nisan 2010’da gördüğü seviye olan 1,155.80 dolara inebileceğini belirtti.

Altın fiyatlarıyla ilgili senaryolar devam ediyor. Altın 12 yıldır üst üste yükseliş gösteriyordu, bu yıl ise yüzde 17 düştü. Altın vadelileri, ekonomik iyimserlik ortamında, metalin değer koruma özelliğine olan güvenlerini yitirmeleri, düşük enflasyon ve hisse senetlerindeki ralli sonucunda ayı piyasasına düştü. Shigemoto, Fed’in bu yılın ilerleyen dönemlerinde parasal genişlemeyi daraltması durumunda, düşüşün daha da yoğunlaşacağına dikkat çekti. Ağustos vadeli altın kontratları yüzde 0.2 yükselerek, Tokyo saati ile 16:19’da ons başına 1,389.90 dolara geldi.

Teknik analizde hepimizin bildiği gibi yatırımcılar ve analistler, menkul kıymet, emtia, döviz ya da endeksteki değişiklikleri tahmin edebilmek için yani fiyatları öngörebilmek için işlem hareket kalıpları ve fiyatların grafikleri üzerinde çalışırlar. Ichimoku grafiği, destek ya da direnç olarak adlandırılan, tarihi zirveler ve dip seviyelerin orta noktalarını analiz eder ve bulutun aşağı ya da yukarı yönde kırılması trendi işaret eder.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.