Altın Fiyatlarıyla İlgili Senaryolar Devam Ediyor

Tarih: 27 Nisan 2013   Kategori: Altın Borsası    Yazar:   

Altın Fiyatlarıyla İlgili Senaryolar Devam Ediyor2013 yılı Şubat ayının gelmesiyle birlikte başlayan altın düşüşleri inişli çıkışlı durumuna devam ediyor. Aynı zamanlarda ünlü yatırımcılar ve uzmanlardan ise altın düşüşüyle ilgili senaryolar gelmeye devam ediyor.

2013 yılı Nisan ayının başında altın fiyatları tarihi düşüşler kaydetti ve son 30 yılın en sert düşüşlerini gerçekleştirdi. Durum böyle olunca altın yatırımcılarını mutsuz, tüketicilerini ise mutlu etti. Düşüşleri fırsat bilen vatandaşlar kuyumculara koştular ama ya elleri boş döndüler ya da kuyumcuların gerçek değer üzerine koydukları ekstra ücretlere altın alımı yaptılar. Darphane kuyumcuların altın talebine karşılık verebilmek için çift vardiya çalışmaya başladı ve zamanında altın sevkiyatını gerçekleştirdi. Buna rağmen kuyumcular ellerinde bulunan altını işçilik maliyeti arttı diyerek gerçek değerin üzerinde satmaya devam ettiler.

Altın düşüşleri yatırımcılar tarafında ise endişe yaratmaya devam ediyor. George Soros’un altın düşüşleri üzerine beklentilerini düşürmesi ile birçok kurum ve banka 2013 yılı altın beklentilerini aşağı yönlü revize etti. Bunun sonucunda altın satış yönünde işlem gördü ve düşüşler devam etti. 2014 yılı içinde altın beklentilerinin düşürülmesi ile altında sert düşüşler yaşandı. Şu anda altın fiyatları toparlanmaya başladı ve yükseliyor. Altın ons fiyatı haftanın son işlem gününde yükselişler ile 1450 seviyelerine yükseldi.

Altın Fiyatlarıyla İlgili Senaryolar Devam Ediyor ve son olarak Barclays Plc’nin teknik analizlerine göre altın düşüşü büyük olasılıkla 2010 yılının en düşük seviyelerine ulaşacak. Altının bu yıl yaşadığı düşüşler % 14 civarında ve kimi uzmanların analizlerine göre düşüşler devam ederek gerçek değerini bulacak. Asya Pasifik için şef teknik stratejist Dhiren Sarin’e göre, 16 Nisan tarihinde altın ons fiyatının 1,321.95 Dolar seviyesi ile son 25 yılın en düşük seviyesini gördü ve fiyatların tekrardan 1,448.25 Dolar seviyesine sıçraması tekrardan düşüşlerin yaşanacağının sinyalini veriyor. 2010 yılı Eylül ayından bu yana kaydedilen en düşük seviye olan 1.300 Dolar seviyesine doğru düşüşün gerçekleşeceğini savunuyor.

Altın düşüşleri ile 13 yıllık boğa piyasası tahtında da inmiş oldu ve ayı piyasasına girdi. Emtialar üzerine yapılan anketler sonucunda altın toparlanma yaşadığı bu günlerde yeniden boğa piyasasına geri döndü. Bazı uzmanlar ise ayı piyasası hakimiyetine girildiğini savunmaktalar.
Dhiren Sarin, altın fiyatlarının 1.390 Dolar seviyesinin altına düşmesi halinde 1.300 Dolar seviyesine düşeceğine garanti gözüyle bakıyor. Sarin’e göre bu günlerde yaşanan yükselişler ayı piyasası hakimiyetinin sinyali ve bu nedenle yükselişler yaşayıp tekrardan düşüyor.

Altın Borsası 12 Nisan tarihinde ayı piyasasına girdi ve o günden sonra iki günlük sert düşüşlerini gerçekleştirerek % 14’lük düşüş kaydetti. Bazı uzmanlara göre eğer altın yılsonuna kadar rallisini yapamazsa, 2000 yılından bu zamana ilk kez yıllık bazda düşük seviyeler görmüş olacak. Buna kanıt olarak ise Goldman Sachs Group Inc. Altın beklentileri gösterilebilir ve Sachs’a göre 12 ayda altın ons fiyatı 1.390 Dolar seviyesinde olacak.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.