Borsada Manipülasyon Nedir?

Tarih: 31 Aralık 2014   Kategori: Borsa Makaleleri    Yazar:   

Borsada Manipülasyon Nedir?Manipülasyon, sermaye piyasalarında işlenen bir suçtur. Türkçe karşılığı dolandırıcılıktır ve Fransızca kökenli bir kelimedir. Manipülasyon hemen her alanda yapılır; ama sermaye piyasalarında yapılan bu eylemin karşılığında para ve hapis cezası bulunmaktadır. Birçok farklı yöntemle manipülasyon yapılabilir. Sermaye piyasalarında genel olarak iki şekilde yapılmaktadır.

Manipülasyon nedir başlığı altında incelenmesi gereken iki tür bulunmaktadır. İşlem bazlı piyasa dolandırıcılığı ve bilgi bazlı piyasa dolandırıcılığı olmak üzere iki çeşit manipülasyon yapılmaktadır. Sermaye Piyasası Kanunu’nun 107/1 maddesinde yer alan suç, “sermaye piyasası araçlarının alım – satımını yapmak, emir vermek, emir iptal etmek, emir değiştirmek veya hesap hareketlerini gerçekleştirmek” olarak geçmektedir. Yatırım araçlarının fiyatları bildiğiniz gibi arz ve talep dengesine göre değişmektedir. Ama arz ve talep ile fiyat oluşumunu engelleyen her hareket işlem bazlı piyasa dolandırıcılığı olarak adlandırılmaktadır.

Diğer bir tür manipülasyon ise bilgi bazlı piyasa dolandırıcılığıdır. Sermaye piyasasında, yatırım araçlarının fiyatlarının veya yatırımcıların kararlarını etkilemek için söylenen yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgilerdir. Bu haberlerin, söylentilerin çıkarılması, yorumların yapılması ve raporların hazırlanması bilgi bazlı piyasa dolandırıcılığıdır ve karşılığı para, hapis cezasıdır.

Manipülasyon yapan kişiye manipülatör denilmektedir ve Sermaye Piyasası Kanunu gereğince suçlu kişiler olarak tanımlanmaktadır. Piyasalara yön veren, yönlendirici anlamı taşıyan bir kelimedir. Yaydığı yalan, yanlış haberler, bilgiler ve yorumlar nedeniyle cezalandırılmaktadırlar. Bu kişiler özellikle küçük ve acemi yatırımcıları kendine hedef belirlemektedir. Bu nedenle de size herhangi biri tarafından gelen bilgilere göre işlem yapmamanız gerekmektedir.

Sermaye piyasalarında işlem yaparken güvenliğinizi sağlamak için öncelikle piyasayı tanımalısınız. Bilgi ve deneyim edinmeli, kendi yatırım stratejilerinizi geliştirmelisiniz. Asılsız tüyolara itibar etmemeli ve manipülatör, spekülatörlerle karşılaşabileceğinizi unutmamalısınız. Borsada işlem yapmaya başlamadan önce bilgi ve deneyim kazanmak bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. Borsada yatırım yapmak ne kadar güvenli sorusunun cevabı için buraya tıklayın.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.