Borsada Kazanmak için Nelere Dikkat Etmeli?

Tarih: 7 Nisan 2015   Kategori: Borsa Makaleleri    Yazar:   

Borsada Kazanmak için Nelere Dikkat Etmeli?Borsada para kazanmak için 100’lerce senet arasından en kazançlı olabilecek bazı elemeler yaptınız ve sıralama halinde önünüzdeki listede duruyor. Çok güzel Fibonacci desteğine gelmiş, trend alt bandına yaklaşmış ve boğa trendinde olduğunu gördünüz. Çizgiye değdi, birkaç gün orada durdu ve çıkmaya başladı, senedi aldınız diyelim. Derken ABD’den FOMC tutanakları, Faiz değişikliği, TDI verisi doları güçlendirici şekilde geldi ya da tam tersi Avrupa’dan kötü haberler açıklanmaya başladı. Elbette ana başlık ekonomik takvimdeki veriler olarak kısıtlayalım.

Siz mükemmel bir yerden senet almış olsanız bile bu gelişmeler USD/TRY kurunu yükseltiyorsa ve BIST 100 endeksinin de gerilemesine olanak tanıyorsa hissenizin verdiği tepkiye de dikkat etmelisiniz. Endeksimizde %1-2 veya daha yüksek gerileme bu açıklamalardan sonra ortaya çıkmışsa eğer sizin hissenizde de aynı etki görülebilir. Bunu kazanmak istediğiniz bir senette neden işler tepetaklak gitmeye başladı gibi sorular sormaya başlarsanız, bir dip not olarak yazmak istedik.

Gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkeleri alt –üst eder ya da endeksini güçlendirebilir şeklinde bir mantık 100 yüzyıl önceden kurulmuş ve bu paradigma değişene kadar yapacak bir şey maalesef yok.

Hisse Seçimlerimde Neler Aramalıyım?

Petrol fiyatlarının gerilemesi lojistik ve ulaşım firmalarının daha az maliyet girdisi yaşamasını sağlarken, enerji şirketlerinin de karlılık düzeyini azaltabilir. Kriz zamanlarında gayrimenkul, araba ya da alışveriş merkezleri pek kar getirici etkiye sahip olmazken, yaz dönemlerinde soğuk gıda, et, tavuk tüketiminin artması bu şirketlere fayda sağlayabilir.

Ülkemizin yerli askeri sanayi üretim merkezinde odak noktası olan birkaç şirket mevcuttur ve yerli sanayinin para girdisini sağlanmasına faydası büyüktür. Sadece bu örnek verdiğimiz değil, diğer şirketlerinde büyüme hedefli aynı sektörde yalnız yurtdışında iş yapan farklı firmaları satın alması hisseye mutlaka yansıyacaktır.

En azından uzun vadeli konjonktürde yükselişleri perçinleyebilir. Bunları takip etmek için KAP bilgi bankasında üye olmasanız bile erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca teknik açıdan bakacak olursak 20’den fazla BIST’te sektörlerin kendi endeksleri bulunmakta ve bu endekslerdeki yer alan bazı hisseler özellikle hareketi sağlar. Biz isim vermek istemiyoruz yalnız bankacılık endeksinde hangi bankaların öncü harekette bulunduğunu işlem hacimlerinde bile kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

En İyi Alış ve Satış Emirleri

Bekleyen emir türleri arasında aylık lisans ücretini ödeyip aldığınız bir sistem mevcuttur ve o güne ait bekleyen emirler arasında alıcı ve satıcıların nerede kümelendiğinin bilgisi lot olarak yazmaktadır. Bu emirler iptal edilebilir, fiyatı değiştirilebilir bunu asla unutmayın. Lakin fiyat o rakamlara gelince incelemenizde fayda var.

Bazı yazılımlar radar, para-giriş çıkışı şeklinde analizler ile yatırımcıların gelişmeleri erken fark etmesini sağlayabilir. Aynı yazılımlarda otomatik tüm senetlerde RSI 30’u yukarı kırdığının tam taraması da gerçekleştirilebilir. Kazanmak için elinizin altında ne kadar kaliteli programlar olsa bile ne yapacağınızı tam olarak anlamanın yolu borsa spekülatörünün anıları, karar anı ya da temel ve teknik yönden güçlü eserleri okumaya başlamanız etkili olacaktır.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.