Borsa’nın Yeni Zenginleri

Tarih: 18 Mart 2013   Kategori: Borsa Haberleri    Yazar:   

Borsa'nın Yeni ZenginleriHisse senedi piyasalarından yaşanan son dönemdeki artışlar nedeni ile yüksek kazanç elde edenlerin sayısı yeni bir rekora koşuyor. Doğal olarak da Borsa yeni zenginlerinin sayısını arttırmış olacak.

Borsa tarihi boyunca Büyük Buhran’dan sonra en büyük mali krizin başlamasından önce 2006 yılının sonlarına gelindiğinde ABD’de milyarder hane halkı sayısı 9.2 milyon idi ve geçtiğimiz yıl %16 yükseliş ile S&P 500 endeksi bu yılın başlarında olmamıza rağmen şimdiden % 10.2 oranında geri dönüş yaşadı.

Özellikle geçtiğimiz yıl sonunda uzmanlar büyük değişimlerin yaşanacağını öngörmüş ve yatırımcıların tahvil piyasası yerine hisse senetlerine yönelmelerini tavsiye etmişlerdi. Uzman görüşlerine itibar edip hisse senetlerine yatırım yapan yatırımcıların yüksek kazanç elde ettikleri görülüyor. ABD’de milyarder hane halkı sayısının geçtiğimiz yıl 8.99 milyon olurken 2011 yılında % 4.5 daha düşük bir oran ile 8.6 milyon dolardı. Durum böyle olunca Borsanın Yeni Zenginleri sayısı artarak yeni zenginler oluşmaya başladı.

Borsa Türleri arasında kıymetli kağıtlar borsası içerisinde işlem göre hisse senetleri borsada en çok işlem yapılan enstrüman olma özelliği taşımaktadır. Geçtiğimiz yıl hisse senedi yatırımı yaparak zengin olanların sayısına bakıldığında 14.3 milyon olduğu görülmektedir. 2007 yılında bu sayı 15.7 milyondu ve iki dönem arasındaki farkın az oluşu bu yıl yeni zirvelerin görüleceğini destekliyor. Doğal olarak da hisse senedinden zengin olanların sayısında da yeni bir rekor bekleniyor.

Hisse senedi borsasında toparlanmaların uzun bir zaman alması yatırımcıların da hisse senetlerine endişeli bakması nedeni ile piyasalarda nakit likiditesi artmıştır. Piyasada dolanan paranın şimdilerde hala ucuz olduğu düşünülen hisse senetlerine girilmesi için bir fırsat olduğu Borsa Haberleri kapsamında uzmanlarca söyleniyor. Hisse senedine yatırım yapılarak kazançların arttırılması nedeni ile de zengin sayısının artacağı yönünde düşünceler piyasaya hakim oldu. Aynı zamanda piyasalardaki iyimser hava nedeni ile de hisse senedi borsasında da yükselişlerin yaşanmaya devam etmesi bekleniyor.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

“Borsa’nın Yeni Zenginleri” için bir cevap

  1. Gürkan Temel dedi ki:

    Borsa yeni zenginler ortaya çıkartmıştır ve her zaman çıkartmaya devam edecektir… Önemli olan bu piyasada kimlerin neler kaybettiği…

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.