2013 Ortası Borsa Gündemine Genel Bakış

Tarih: 22 Mayıs 2013   Kategori: Borsa Haberleri    Yazar:   

2013 Ortası Borsa Gündemine Genel BakışBorsa İstanbul verilerini incelediğimizde hareketli bir haftayı geride bırakmış ve haftanın ilk işlem gününde BIST 100 endeksinde değer kaybı görmüştük. Geçtiğimiz haftaya Merkez Bankasının Faiz indirimi damgasını vurmuş ve dolar karşısında değer kaybeden Türk Lirası değer kaybetmeye devam etmişti. BIST 100 endeksinde haftanın ilk işlem gününde yaşanan düşüş uzun sürmemiş ve ikinci işlem gününde ise yükseliş ile kapatmıştı. Pazartesi günkü değer kaybına neden olarak da banka hisselerinin satışları neden olmuş ve pazartesi günü için bankacılık sektörünün damga vurduğu bir gün olarak kayıtlara geçmişti.

Merkez Bankasının faiz indirimi neticesinde Türk Lirası değer kaybetmeye devam etmiş fakat uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’den gelen kredi notu yurtiçi piyasalarda olumlu havanın esmesine neden olmuştu. Ve geçtiğimiz hafta BIST 100 endeksi rekor seviyeleri test etmişti. Hafta ortasına geldiğimizde ise kar satışlarına rağmen BIST 100 endeksi 90.000 seviyelerinin üzerinde tutunmaya devam ettiğini görüyoruz. Pazartesi banka hisselerindeki satışların yerine tepki alımlarının olması endeksin güçlenmesinde etkili olmuştu. Bugün ise daha çok yurt dışı gelişmelerin etkili olacağını söyleyebiliriz.

Yurt dışı gelişmelere baktığımızda ise daha çok akşama doğru FED Başkanı Bernanke’nin piyasalar tarafından sabırsızlıkla beklendiğini görmekteyiz. Dün FED Başkanların James Bullard’ın yaptığı finansal genişlemeyi destekleyen açıklamalar sonrasında küresel piyasalar olumlu seyrini sürdürdü. Başkanın yaptığı açıklamada tahvil alımının devam etmesi ve bunun iyi bir seçenek olduğunu belirtti. Bu açıklama sonrasında ise Dow Jones endeksi tarihin en yüksek seviyesi olan 15.435 seviyesini gördü. Kapanış rekoru ise 15.388 puandan gerçekleşti.

Avrupa piyasalarına baktığımızda ise genel olarak olumlu bir havanın var olduğunu söyleyebiliriz. Almanya’da DAX endeksi % 0,19’luk bir yükseliş göstererek kapanış rekoru olarak 8.472 puanı gördü. Fransa’da ise CAC 40 endeksi %0,33 oranında yükselerek 4.036 puandan kapanırken, İngiltere’de ise FTSE 100 endeksi 6.804 seviyesine yükselerek 0,71 oranında bir artış yaşadı.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

“2013 Ortası Borsa Gündemine Genel Bakış” için bir cevap

  1. Recep Gündüz dedi ki:

    teşekkürler. bütün yılın genel bir özetini çıkartmışsınız. ilgiyle okudum.

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.