Yatırımcılar Altına Sığındı

Tarih: 25 Mart 2013   Kategori: Altın Borsası    Yazar:   

Yatırımcılar Altına SığındıGüney Kıbrıs tarafından yaşanan kriz ve İtalya’da yaşanan seçim belirsizliği piyasaları etkilemeye devam ediyor. Güney Kıbrıs’tan gelen anlaşma haberleri ile olumsuz hava terk edilirken yatırımcılar hala para birimleri ile işlem yapma konusunda endişeliler.

Forex Altın işlemlerinin özelliği olarak ülkelerin yaşadığı ekonomik, siyasi belirsizlik dönemlerinde güvenli yatırım aracı olarak altına yatırım yapmanın tam zamanı olduğunu düşünen yatırımcılar altın fiyatlarında artışa neden oldular. Euro Bölgesi’nde meydana gelen finansal risklerden dolayı da altına talep artmış oldu.

Türkiye’de Altın Borsası ise haftalık olarak 24 ayar külçe altın gram satışı % 1,26 oranında artış yaşadı. Cumhuriyet altını ise % 1,28 oranında yükseliş ile 633 liraya yükseldi. Geçtiğimiz hafta 625 lira seviyesinde seyretmişti. 24 ayar külçe altın gram satış fiyatı ise 92,85 liradan artış ile birlikte 94,05 liradan işlem gördü.

Amerikan Doları’nda ise haftanın ilk kapanış günü sonrası % 0,36 oranında değer kaybı yaşandı. Euro’da da hızlı düşüşler endişelerin artmasına neden oluyor ve Euro % 0,13 oranında haftalık değer kaybı yaşadı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda ise işlem göre hisse senetleri ortalama olarak % 0,80 haftalık bazda değer kaybı yaşadı. İMKB 100 Endeksi haftalık bazda 663,44 puan düşerek 82.452,04 puandan işlem görüyor.

İMKB tahvil ve Bono piyasalarında ise ağırlıklı ortalama değişik vadelerdeki bono ve tahvillerinin haftalık net getirisi % 0,10 – 0,16 oranında gerçekleşti. Hafta sonunda ortalama faizleri % 4 civarında haftalık reponun net getirisi %0,08 oranında idi.

Borsa Piyasası işlem gören fonlarında ise; borsa yatırım fonları % 0,25 oranında değer kazandı. Değer kazanan diğer fonlarda ise durum; emtia yatırım fonları % 1,40; hisse senedi yoğun yatırım fonları % 0,40; esnek yatırım fonları % 0,19; karma yatırım fonları % 0,44; para piyasası yatırım fonları % 0,08 şeklinde.

Bireysel emeklilik fonlarında ise % 0,01 oranında değer kaybı yaşandı. Değer kaybı yaşayan diğer fonlar, uluslararası yatırım fonları % 0,43 oranında; fon sepeti yatırım fonları % 0,20 oranında; tahvil bono yatırım fonları % 0,17 oranında; gruplara yönelik emeklilik fonları % 0,07 oranında gerçekleşti.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

“Yatırımcılar Altına Sığındı” için 3 cevap

  1. Bilge Tarık dedi ki:

    Gerçekten küresel kriz piyasa dinamiklerini önemli ölçüde değiştirdi… Şu sıralar en güvenilir yatırım aracı kesinlikle Altın…

  2. Seyhan Duru dedi ki:

    Altın piyasası gerçektende bizler için yatırım konusunda çok büyük avantajla sağlıyor. Ellerinize sağlık

  3. Aydın K. dedi ki:

    Merhaba, Ben Bilge Hanım’a katılmıyorum. Altın normalde güvenilir bir yatırım aracıydı. Fakat son zamanlarda altında sürekli gelişen değişimler altına olan güven çerçevesini yıprattı. Bu güven risk altına girdi fakat kısa sürede yüksek kazanç sağlayacak bir kapıyı da aralamış oldu.

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.