İstanbul Dünya’nın En Çekici 59. Finans Merkezi

Tarih: 19 Nisan 2013   Kategori: Borsa Haberleri    Yazar:   

İstanbul Dünya’nın En Çekici 59. Finans MerkeziBorsa arz-talep şeklinde piyasa koşulları ile birlikte işler ve fiyatların resmi olarak belirlenmesiyle dengelenir. Alınıp satılan malların fiyatlarının ya da kurların belirlenmesi arz ve talebe göre düzenlenmektedir. Borsaların kendine özgü kuralları vardır. Piyasalarda başarılı olabilmek için birtakım borsa teknikleri kullanılmaktadır. Ayrıca borsa gündemdeki ekonomik haberlerden etkilenmektedir. Bunun için borsa makaleleri takip edilmelidir.

Örneğin, Borsa haberleri içerisinde yer alan bir habere göz atalım: Z/Yen araştırma şirketinin yaptığı Küresel Finans Merkezi Endeksi’nde finans merkezi olmaya aday İstanbul 3 basamak gerileyerek 79 şehir arasında 59. sırada yer aldı. Yılda iki defa oluşturulan endekse İstanbul ilk defa Eylül 2009’da girmeyi başarmıştı. Eylül 2012’de ise 56. Sırada yer almıştı.

Küresel Finans Merkezi Endeksinde dört şehir yerlerini korurken, Londra, finans merkezi olarak ilk sırada yer aldı. New York ikinci sırada, Hong Kong üçüncü sırada, Singapur ise dördüncü sırada yer aldı.

Dünyada binlerce finans sektörü çalışanının katılımıyla söz konusu endeks oluşturulurken iş dünyasının gelişmişliği, vergi düzenlemeleri, dünyada bilinirlik, çalışan kalitesi, altyapı ve dünyadaki diğer piyasalara erişebilirlik gibi kriterler göz önünde bulunduruluyor.
Eylül 2012’de yayınlanan bir önceki raporda politika yapıcılarının İstanbul’u bölgesel bir finansal kavşak yapmaya çalışmalarının olumlu etkisinin sıralamaya da yansıdığını söylemişti. Bu endekste İstanbul geçiş döneminde olan ve derinliği artan bir finans merkezi olarak tanımlanmıştır.

İstanbul’un önemli aşama kaydettiği ancak Avrupa ve Asya arasında bölgesel bir köprü olmak için potansiyelini gerçekleştirmesi gerektiğinin vurgulandığı endekste orta vadede şehrin finansal merkez olarak daha önemli bir rol oynayacak da denilmişti.

Londra’da çalışan bir danışmanın “Dubai ve Katar bölgede lider olmaya devam edecek fakat İstanbul aşama kaydediyor” değerlendirmesi de raporun içinde yer aldı.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.