İnternetten Borsa İşlemi Yapılır mı?

Tarih: 24 Ekim 2014   Kategori: Borsa Haberleri    Yazar:   

İnternetten Borsa İşlemi Yapılır mı?İnternet hayatımıza yaklaşık 10-15 sene önce girmeye başladı ve popülerleşmesi uzun süre almadı. İnternetin pek yaygın olmadığı tarihlerde, telefon üzerinden şifre bilgilerini girdikten sonra ilgili kişiye talimatlarımızı iletmemiz sonucunda işlemleri yapmamız mümkündü.

Günümüzde ise hisselerin 5 kademe derinliklerinden, hangi saat ve dakikada alım ya da satım yapılan işlemler, gün sonunda takas bilgileri, anlık değişen grafikler, gelişmiş analiz araçları ile anlık işlemleri birkaç saniyede gerçekleştirebileceğimiz platformlar hazır durumdadır. Peki, internetten Borsa işlemleri konusunda bunlar yeterli mi? Hadi biraz daha detaya girelim

Borsa İşlemlerine Başlamadan Önce Dikkat

Borsada işlem gören hisse senetleri ve bazı fonlar için her seansta en fazla %10 yükselmesi yada düşmesi kotası getirilmiştir. 2 seans olduğuna göre en fazla 1 günde %20 yükselebilir ya da düşebilir. Bu sebeple risklerin farkında olmanız gerekir. Borsa işlemlerini yapabilmek için 18 yaşından büyük olmanız, bir miktar ücret ve verileri mümkünse anlık izlemek, canlı grafikler, derinlik bilgileri ve takas bölümleri ile elinizin altında mükemmel bir enstrüman saklıyor olabilirsiniz. Fakat deneyiminiz yoksa, gerçek işlem yapmanızı önermiyoruz.

Öncelikle hayali bazı işlemler yaparak not tutmanız, bazı şirketlerin açtığı gerçek veriler ile sanal işlemler yaptığınız yarışmalar verimli olabilir. Bundan öncesinde ise hisseleri yorumlama kabiliyetini elde etmiş olmanızı mutlaka öneriyoruz. Teknik, temel, Elliot, Fibonacci, hareketli ortalamalar, dalga prensipleri internet bağlantınız ile gerçek işlem yapmadan önce bilinmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Kazanç Olarak Borsanın İncelenmesi

Kazanç bakımından ele alırsak, her hisse aynı anda, aynı hareketleri yapmadığı açıktır. Bu tamamen göreceli bir kavram olmakla birlikte, size göre dip gelen seviyeden alım yapmanız durumunda birkaç ay ya da sene içinde yükselmesi ya da daha da fiyatların gerilmesi mümkündür. Bu sebeple para yönetimi konusunda bazı fikirler vermek istiyoruz. 1000 liranız varsa size göre uygun alım noktalarında olan senet üzerinde sadece bir bölümü ile alım yapın.

Fiyatlar yükselirse satacağınız noktalar belli olsun. Alım yaptıktan sonra, fiyatlar sonraki desteğe gelince durursa bir miktar daha alım yapmak uygun olabilir. Fakat %10 kar hedefiniz varsa, %20-%30 zarar yapmak gibi kararlarınız ile para kazanmanız çok zordur. Hisse senetlerinde çok güçlü teknik fiyatlar vardır, bu bölgelere geldikten sonra fiyat hareketlerini inceleyin. Belki buraları da kırabilir ya da burada bir süre dinlenerek, tekrar yönünü yukarı verebilir.

İzleyin, tecrübe kazanın, sanal işlemler yapın, sanal olarak ana paranızı artırabiliyor ve yaklaşık 6 ay kadar işlemler yapabiliyorsanız, gerçek işlemler ile borsada yatırım yapılabilir. Bu durum tamamen sizin tercihiniz. Fakat demo hesaplarda acemiliğinizin üstesinden gelmek oldukça önemlidir. Demo hesaplarda işlem yaptıktan sonra gerçek borsada yatırım yapmaya başlarsanız. bilinçli yatırımcı olarak hareket edebilirsiniz.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.