İMKB Gitti BIST Geldi

Tarih: 27 Nisan 2013   Kategori: Borsa Haberleri    Yazar:   

BorsİMKB Gitti BIST GeldiBilindiği gibi artık İMKB yok ve onun yerini Borsa İstanbul (BIST) aldı. 5 Nisan tarihinde İMKB adı değiştirilerek Borsa İstanbul oldu ve endekslerin de adları değiştirilmiş oldu. Uluslararası bir marka olması nedeni ile de BIST kısaltılması kullanıldı.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın unvanı 5 Nisan 2013 tarihinden itibaren Borsa İstanbul A.Ş olarak değişti ve değişim nedeni ile de zaten hesaplanmak olan Pay Piyasası ve Borçlanma Araçları Piyasası endekslerinin adlarında yer alan İMKB kısaltması yine aynı tarihte BIST kısaltması ile anılmaya başlandı.

Başbakan Yardımcısı olan Ali Babacan, Borsa İstanbul A.Ş Esas Sözleşmesi’nin 3 Nisan 2013 tarihinde tescil edildiğini belirtti. Tescil ile birlikte İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ve İstanbul Altın Borsası tüzel kişiliklerine son verildi. Babacan’ın yazılı açıklamasına göre, Yeni Sermaye Piyasası Kanunu’nun 30 Aralık 2012 tarihli ve 28513 sayılı Resmi Gazete’sinde yayımlanarak yürürlüğe girmiş olduğunu belirtti ve söz konusu kanun uyarında “Borsa İstanbul Anonim Şirketi” unvanıyla bir anonim şirket kurulmuş oldu.

Kanuna göre esas sözleşmenin ticaret siciline tescil edildiği ve Borsa İstanbul Anonim Şirketi’nin borsa ve piyasa işleticilerinin kuruluşuna, faaliyetlerine ilişkin izni almış sayılacağı Ali Babacan tarafından ifade edildi. Bu maddeler altında esas sözleşmenin 3 Nisan tarihinde tescil edildiğini de belirtti. Tescil ile birlikte İMKB ve İstanbul Altın Borsası’nın da tüzel kişilikleri sona ermiş oldu. Borsa İstanbul esas sözleşmesine göre ise; kuruluş sermayesi 423.234 bin olduğu kaydedildi.

BIST Yönetim Kurulu Başkanlığı’na İbrahim Turhan geldi. Yönetim Kurulu Üyeleri ise; Osman Akyüz, Mustafa Büyükabacı, Seyit Ahmet Işkın, Hüseyin Kelezoğlu, Işınsu Kestelli, Kamil Attila Köksal, Talat Ulussever ve Melikşah Utku getirildi. Babacan tarafından belirtilen isimler sonrasında, “İstanbul’un uluslararası bir finans merkezi olmasında kilit rol oynayacak Borsa İstanbul ülkemize hayırlı olsun” sözlerini söyledi.

26 Nisan tarihinde yayınlanan Borsa Haberleri içersinde BIST’in değeri açıklandı ve borsada işlem gören şirketlerin toplam piyasa değerlerinin 590 milyar lira olduğu kaydedildi. BIST Başkanı İbrahim Turhan, Pegasus ile olan anlaşmaları sonrasında, 3 bin 118 yatırımcının neredeyse bir senedir hisse senedi alım satımı yapmadığını ve Pegasus’un halka arzı ile bu yatırımcıların yeniden borsaya döndüklerini kaydetti. Turhan, “bu sayede Pegasus ile bugün itibariyle borsada işlem gören şirketlerin toplam piyasa değeri 590 milyar lirayı buldu” dedi.

Borsa İstanbul’da 16 şirketin pay ihracı, 34 şirketin ve bankanın borçlanma aracı ihracı ve varant başvurusunun yapıldığı da biliniyor.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

“İMKB Gitti BIST Geldi” için 2 cevap

  1. Hülya Özkan dedi ki:

    Bence oldukça olumlu bir gelişme…

  2. Sibel Çetin dedi ki:

    Borsa İstanbul geldikten sonra ülkemizde gözle görülür bir piyasa artışı yaşandı. Uzun lafın kısası iyiki imkb gitti ve yerine borsa istanbul kurumsal olarak geldi. Ben çok memnunum açıkcası ülkemizdeki bu gelişmelerden.

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.