Gezi Piyasaları Olumsuz Etkiledi

Tarih: 22 Haziran 2013   Kategori: Borsa Haberleri    Yazar:   

Gezi Piyasaları Olumsuz EtkilediTürkiye son üç haftadır yaşanan gezi parkı gösterilerinin etkisiyle hareketli günler yaşıyor. Parkta uygulanacak projeye tepki ile başlayan ve hükümet karşıtı gösterilere dönüşen olaylar neticesinde piyasalarda yaşanan tedirginlikler yüksek satışların gelmesine neden olmuş ve borsada son yılların en büyük düşüşlerin görülmesinde etkili olmuştu. Başbakanın yaptığı sert açıklamalar gerginliğin daha artmasına neden olmuş ve Türk lirası karşısında Amerikan doları değer kazanarak 1.90 seviyelerinin üzerine çıkmıştı. Çok geçmeden Merkez Bankası müdahalesi ile doların yükselişi durdurulmuş ve dolar 1.85 seviyelerine geri çekilmişti.

Son günlerde de çok yüksek olmasa da küçük düşüşler gösteren BIST 100 endeksi şu sıralarda 77.900 seviyelerinde seyretmektedir. Gezi parkı olayları ile birlikte yurtdışında kamuoyu oluşması ve finans kuruluşlarından gelen tepkiler piyasaların daha da gerilmesine neden oldu. Özellikle büyük holdinglerin hisseleri büyük kayıplar yaşadı. Bunların başında Koç Holding, İş Bankası ve Doğuş Holding gelmektedir. Hisse senetlerinde yaşanan düşüşler endekslerde bol satışların görülmesine ve daha da aşağıya inmesine neden olacak gibi görünüyor.

Başbakan bugün yaptığı açıklamada gezi parkı gösterilerinin devlete toplam maliyetinin 100 trilyon lira olduğunu vurguladı. Özellikle borsada yaşanan çıkışlar ve ülkemizden yabancı sermayenin bir kısmının çekilmesi büyük zararlar yarattı. En büyük tedirginliklerden birisi de turizm sektörünün bu olaylardan olumsuz etkilenmesidir. Yabancı kuruluşlardan yapılan açıklamalarda turizm sektörünün olumsuz etkilenebileceği ve bunun da Türkiye ekonomisine ağır bir darbe vuracağı yönünde açıklamalar geldi.

Bilindiği üzere turizmden sağlanan gelirler cari açığın kapatılmasında önemli bir döviz girdisi sağlayarak ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamaktaydı. Son yapılan araştırmalarda çoğu turizm şirketi yabancı turizm şirketlerinden çok sayıda iptallerin geldiğini ve geçtiğimiz yılın aynı aylarındaki rezervasyonlar ile karşılaştırıldığında bu yıl yarı yarıya bir rezervasyonun olduğuna dikkat çekildi. Dış basında Türkiye ile ilgili haberlere geniş bir şekilde yer verilmesi ve ülkede demokrasi sorunu olduğuna yönelik ağır eleştirilerin gelmesi Türkiye’ye yapılacak turistik gezilerin iptal edilmesinde etkili oldu. Önümüzdeki günlerde bu zararların telafi edilmesi ve turizm sektörünün tekrar eski parlak dönemine dönmesi için çalışmalar yapılması gerektiği vurgulandı.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.