Ekonomi Tehlikede mi?

Tarih: 13 Haziran 2013   Kategori: Borsa Haberleri    Yazar:   

Ekonomi Tehlikede mi?Türkiye, ekonomide yaşanan gelişmeler doğrultusunda dış ticaret verilerinde büyümeler yaşanmış, ülkeye yüksek miktarlarda döviz girdisi sağlanmış, uluslararası piyasalarda etkin bir konuma yükselmiştir. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen not artırımları ile de piyasalarda pozitif havalar esmiş ve borsa endeksleri tarihi seviyelere kadar ulaşmıştır. Bu dönemde Türk lirası dolar karşısında değer kaybetmeye devam etmiştir. Fakat son iki haftada yaşanan gelişmeler Türkiye ekonomisinin ne boyutlarda olduğunu bizlere göstermiştir. Sürekli güçlü bir ekonomi olduğu vurgularının yapılmasına rağmen borsada yaşanan sert düşüşler piyasalarda büyük tedirginlik yaşanmaktadır.

Borsa endekslerinde yaşanan gerginlikler hükümetten yapılan açıklamaların ortamı sakinleştirmemesi nedeniyle daha a arttı. Borsada yüksek miktarda satışlar gerçekleşti. Özellikle yabancı sermayenin çıkış yaptığı görüldü. Düzelen ve toparlanan ekonomiden dolayı ülkemize giriş yapmayı bekleyen birçok yabancı fon girişini durdurdu. Piyasalarda sıcak para akışını olumsuz yönde etkileyen son olaylar Taksim Gezi Parkı protestoları ile başlayıp hükümet karşıtı gösterilere dönüştü. Borsa piyasalarındaki siyasi istikrarın olması ile ekonomik istikrarda olur ilkesinden hareketle, siyasi istikrarın tehlikeye girmesi ekonomiyi de olumsuz yönde etkilemiştir.

Yurtdışından gelen eleştirel yaklaşımlar da yabancı yatırımların ülkeye girmesini olumsuz etkilemiş ve güvenilir piyasa olma özelliğini yitiren Türkiye piyasalarında hükümet yetkililerinden müdahaleler gelmiştir. Özellikle doların Türk lirası karşısında değer kazanarak artış göstermesi ile birlikte Merkez Bankası müdahalesi geldi ve piyasaya önemli miktarda dolar satışı gerçekleşti. bu da doların 1.90 seviyelerden 1.80 seviyelerine gerilemesine neden oldu. Doların nabzı bir nebze düşürülse de yapılan açıklamalar ekonomi açısından olumlu gelmemektedir. Özellikle demokrasinin ağır darbe aldığı yorumları Türkiye’ye olan güvenin zayıflamasına neden olmaktadır. Ortamı sakinleştirici bir dil kullanıldığında gerginliğin ortadan kalkabileceği düşüncesi son günlerde sıkça söylenmeye başlandı.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.