Borsaların Ekonomik Önemi

Tarih: 24 Mayıs 2013   Kategori: Borsa Makaleleri    Yazar:   

Borsaların Ekonomik ÖnemiBorsalar günümüzde bölgesel ekonomiler için oldukça etkin yatırım araçları olarak kabul edilmektedir. Bu durumun öncelikli nedeni borsaların sermayenin tabana yayılmasını sağlaması ve aynı zamanda işlevselliği tescillenmiş yatırım platformlarının kaynak ihtiyacının karşılanabilmesini mümkün kılmasıdır.

Borsalar aynı zamanda belirli bir varlık üzerinde ki arz – talep dengesinin oluşturulması ve denetim altında ticari faaliyetlerin yönetilmesi amacı ile oluşturulmaktadır. Bu nedenle borsa türleri kavramından bahsedilebilir. Borsalar genellikle işlem gören varlık üzerinden adlandırılmaktadır. Eski adı İMKB (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası), yeni adı BIST (Borsa İstanbul) olan piyasa, menkul kıymet alım satımlarının gerçekleştirildiği bir borsa türüdür.

Yatırımcılar borsada hisse senedi işlemleri aracılığı ile sermayelerini, SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tarafından belirlenen yükümlülükleri yerine getiren ve bu doğrultuda Borsa İstanbul’da yer alamaya hak kazanan şirketlerden pay alarak değerlendirebilmektedir. Borsa da bu arz – talep ilişkisi 1. Pazar olarak adlandırılır ve borsada yer alan şirketler ile yatırımcılar arasında ki bir ilişki üzerinden işler. Aynı zamanda Borsada yatırımcılar arasında işleyen 2. Pazar olarak adlandırılan hisse senetlerinin yatırımcılar arasında el değiştirdiği bir başka pazar daha bulunmaktadır.

Bu nedenle borsanın makro ekonomik yapıda bir hareketlilik yarattığı ve sermayenin sürekli en işlevsel şekilde değerlendirilebileceği platforma doğru bir kayma eğiliminde olduğu yorumu gerçekleştirilebilir. Bu durumun en güzel örneği yakın zamanda enerji sektöründe ki gelişmeler uyarınca, Borsada yer alan enerji firmalarının hisse senedi fiyatlarında yaşanan artıştır. Şirketler bu doğrultuda yeni yatırımlar için ihtiyaç duydukları sermayeyi temin ederken, yatırımcılarda şirketlerin büyümesi ile kar elde edebilmektedirler.

Bu anlamda borsa yatırım modelleri oluşturulurken yatırımcıların piyasaları iyi bir şekilde takip etmesi ve büyüme ihtimali yüksek olan sektörler aracılığı ile yatırımlarını değerlendirmesi işlemlerinden başarılı sonuçlar elde edebilmeleri adına son derece önemlidir.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.