Borsada Riskler

Tarih: 7 Haziran 2013   Kategori: Borsa Haberleri    Yazar:   

Borsada Riskler

Yatırım piyasalarında işlemlerinizi yaparken bazı risklere katlanmanız gerekebilir. Fakat risklerin ne olduğunu bilerek, önlem almanız mümkündür. Bu yüzden borsa riskleri nelerdir ve nasıl önlemler alınabilir araştırarak, yatırımlarınızda uygulamanız gereklidir.

Son günlerde yaşanan olaylar sonrası borsadaki büyük düşüş gösterdi ki ülkemiz piyasaları pamuk ipliğine bağlı. Son on yılda ikinci en büyük değer kaybını yaşayan borsa endeksleri yatırımcıların gergin ve karmaşa ortamlarında borsalara karşı güven kaybettiklerini anlamış olduk. Borsa fazla miktarda satışların gerçekleşmesi ile hafta başında hemen hemen bütün endekslerde düşüşler yaşandı. Olayların Türkiye geneline yansıması ve dünya basınında geniş yankı uyandırması olayın ciddiyetini gözler önüne serdi.

Bir borsa yatırımcısı borsada yer alan riskleri göz önüne alarak yatırımlar gerçekleştirmelidir. Özellikle piyasalarda meydana gelebilecek spekülasyonlara karşı çok dikkatli olunmalı ve yatırımları güvenilmez hisse senetlerine yapmamaları gerekmektedir. Borsada dedikodular ve söylentiler piyasanın yönlendirilmesinde çok etkili olmaktadır. borsada sert düşüşler ve yükselişlerin yaşanmasında daha kesinleşmemiş söylentiler dahi etkili olabilmektedir. Örneğin Fenerbahçe takımının ünlü bir futbolcu ile görüştüğü iddiaları yatırımcıların Fenerbahçe hisselerini satın almalarına neden olur ve Fenerbahçe’nin hisse senetleri yükselişe geçer. Görüldüğü gibi kulüpten resmi bir açıklama gelmeden kısa vadeli bir fiyat arttırma politikası ile söylenti hisse senetlerini ne hale getirebiliyor. Tabi ki bu söylenti uzun vadede etkili olmamaktadır. Kısa vadelerde bazı kişilerin ceplerini doldurmak için yapılan faaliyetlerdir bunlar.

Ayrıca borsa piyasalarında hisse senetleri yatırımı yaparken hissesini satın alacağınız şirket ile ilgili tüm detaylı bilgilere sahip olmanız yatırımınızın şekillenmesinde büyük katkılar sağlayacaktır. Özellikle de şirketin mali ve ekonomik durumu, üretim kapasitesi, büyüme oranı, kredi ödemeleri ve kredi imkanları, istihdam ve yatırım projeleri gibi birçok veri hisse senetleri yatırımı yapmadan önce bilinmesi gereken önemli verilerdir. Bu yüzden de borsayı yakından takip edemeyecekseniz piyasalarda hiç yatırım yapmamanızı öneririz. Bunun dışında yapacağınız tüm yatırımlar kumardan farklı bir şey olmayacaktır. Yani işinizi şans faktörüne bırakmış olursunuz.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

“Borsada Riskler” için bir cevap

  1. Serdar Tekinalp dedi ki:

    Bir de Güçlü ekonomi diyorlar. Güçlü ekonomi protestolar esnasında çok fazla etkilenmeyen ekonomidir. Bu yüzden ne kadar pamuk ipliğine bağlı olduğumuzun görülmesi lazım.

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.