Borsa Yatırım Modelleri

Tarih: 8 Mayıs 2013   Kategori: Borsa Makaleleri    Yazar:   

Borsa Yatırım ModelleriBorsa ülkemizde özellikle 1980’li yıllardan sonra değişen ekonomi politikaları uyarınca etkinliği artmış ve ilerleyen süreçte yatırımcıların sermayelerini nitelikli bir şekilde değerlendirmesini mümkün kılan bir yapıya ulaşmıştır. Borsa piyasalarının oluşturulmasında ki temel mantık, küçük ve orta ölçekli sermayelerin bir araya toplanarak, başarılı yatırım platformlarına aktarılması mantığına dayanmaktadır. Bu doğrultuda borsa nedir sorusu, yatırımcıların ve kaynak arayan firmaların arz talep ilişkisinin kurulduğu ve kazanç sağlamanın amaçlandığı bir finans piyasası olarak cevaplanabilir.

Borsa ticaretinin yapıldığı yatırım aracına göre adlandırılmakta ve bu doğrultuda borsa türleri kavramı oluşmaktadır. Borsa her türlü varlığın ticaretinin gerçekleştirilebildiği, varlıkların ilerleyen dönemdeki fiyatlandırılmasına ilişkin iktisadi ve matematiksel çerçevede değerlendirmelerin mümkün olduğu bir piyasadır. Bu bağlamda borsa piyasalarında yer alacak yatırımcıların belirli stratejiler ve prensipler doğrultusunda piyasada işlem gerçekleştirmesi, işlemlerinden alacakları verimi artırmaları adına oldukça önemlidir. Buna karşın borsa stratejileri kazandırır mı sorusunun kesin bir cevabı verilememektedir. Bu durumun başlıca sebebi bir varlığın oluşacak fiyatı üzerinde pek çok etmenin bulunması ve çoğu zaman tüm etmenleri gözeterek bir strateji geliştirilmesinin mümkün olmamasıdır.

Yatırımcılar bu doğrultuda borsada gerçekleştirecekleri işlemlerinde teknik analizlerin yanında temel analizler olarak adlandırılan piyasa takibini gerçekleştirmekte ve fiyat üzerinde etkili olacak etmenleri iktisadi anlamda değerlendirme yoluna başvurmaktadırlar. Canlı Borsa Takibi piyasada gerçekleştirilen işlemlerden yüksek verim alınabilmesi adına, özellikle teknik analiz araçları ile birlikte kullanıldığında başarı olasılığı yüksek işlem modelleri oluşturulmasını mümkün kılmaktadır.

Yatırımcılar piyasada nitelikli işlem modelleri ve stratejileri ile yer almaları durumunda dahi, varlığın ilerleyen zaman periyodunda ki fiyatı ile ilgili kesin bir hüküm vermesi oldukça zordur. Bu doğrultuda genellikle gerçekleştirilecek işlemlerde piyasada ki tecrübe ölçüsünde gelişen önsezilerde oldukça önemlidir. Yatırımcılar sunulan borsa demo hesap açma hizmeti aracılığı ile piyasa ile ilgili kolaylıkla ve sermayelerini riske etmeden tecrübe kazanabilmekte ve bu doğrultuda ilerleyen zaman periyodunda gerçek yatırımlarından maksimum seviyede verim alabilmektedirler.

Borsada yatırım modelleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Sizde kendi amaçlarınıza uygun modeli oluşturarak, kendi stratejileriniz üzerinden işlemlerinizi yaparsınız. Böylelikle borsaya verdiğiniz önem sonucu kazançlı olursunuz ve birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

“Borsa Yatırım Modelleri” için 2 cevap

  1. Kazım Tekin dedi ki:

    Oldukça etkili işlem modellerinden bahsetmişsiniz. Tebrik ediyorum…

  2. Recep Gündüz dedi ki:

    borsa hakkında istediğim tüm bilgileri sayenizde buldum. çok iyi bir anlatımınız var. diliniz çok sade. tebrikler.

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.