Borsa Piyasası Nedir?

Tarih: 4 Haziran 2013   Kategori: Borsa Makaleleri    Yazar:   

Borsa Piyasası Nedir?Borsalar tarihi açıdan en eski yatırım piyasalarıdır. Özellikler hisse senetleri ile birlikte anılmalarının nedeni ilk ticaret işlemlerinin senetler üzerinden yürütülmesiyle bağlantılıdır. İyi derecede bilgi ve deneyime sahip olan yatırımcılar borsada işlem yaparak yüksek kazançlar elde etmeyi başarmışlardır.

Borsası piyasası nedir? Neden piyasadır?” sorularına cevap vermek için öncelikli olarak tanımını yapmak gerekir. Borsa, ticarete söz konusu olan ticari malların alım – satım işlemlerinin yürütüldüğü kurumsal piyasalardır. Piyasa olmalarının nedeni tanımda da geçtiği gibi, alım – satım işlemlerinin yapıldığı yerler olmadır. Kurumsal olmalarının nedeni ise; kendilerine özgü özelliklerinin ve kurallarının olmasıdır.

Borsa piyasası yatırım işlemleri diğer finans piyasalarına göre daha zordur. Üstün bilgi ve tecrübe istemektedir. Spekülasyon ve manipülasyon yapılabildiği için kazanç elde edileceği kesin olarak bakılan işlemlerden bile kayıplar meydana gelebilir. Aynı zamanda kısıtlı işlem saatleri vardır ve forex piyasasında olduğu gibi çift yönlü işlem yapılmamaktadır. Bunlar gibi daha birçok nedenden dolayı borsa piyasalarında bilgi ve deneyim büyük öneme sahiptir.

Borsa piyasalarında yatırım işlemi yapabilmek için öncelikli olarak bir aracı kurum veya banka iştiraki bir kurumdan yatırım hesabı açtırılması gerekir. Yatırım hesabı 2 iş günü içerisinde aktif olacaktır ve daha sonra hesaba yatırılan teminat sonrasında yatırım işlemleri yapılmaya başlanabilir. Borsa yatırımlarında aracı kurumlar büyük öneme sahiptir ve bu nedenle yatırımcılar aracı kurum seçimlerinde dikkatli olmalıdır. Güven duydukları bir kurum olması gerekir. Bunun nedeni; borsada emirlerin doğrudan yatırımcı tarafından borsaya iletilmemesidir. Yatırımcılar emirlerini öncelikli olarak aracı kurumlara iletir, aracı kurumlar da borsa piyasasına uygun bir dille borsaya iletmektedir. Bazı özel durumlar da yatırımcı gerekli emirleri aracı kuruma bırakmaktadır. Bu nedenle güvendiği bir kurum veya broker olması gerekir.

Borsa piyasaları işlemlerin yapıldığı yatırım araçlarına göre çeşitli adlar almaktadır. Döviz işlemlerinin yapıldığı döviz borsaları, emtia işlemlerinin yapıldığı emtia borsaları, menkul kıymetlerin işlem gördüğü menkul kıymetler borsası, türev araçların işlem gördüğü vadeli işlem ve opsiyon borsaları bulunmaktadır. Aynı zamanda altın borsası ve tarım ürünlerinin işlem gördüğü borsalar bulunmaktadır.

Borsa piyasasında fiyatlar arz – talep dengesine göre belirlenmektedir. Oluşan fiyatlar ise ülkemizde Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenmektedir. Bu sayede hem fiyatların tüm dünya ile aynı değerler üzerinden işlem görmesi, hem de güvenlik sağlanmış olur.

Borsa piyasası nedir ile ilgili kısaca bilgileri sunduğumuz yazımızın başında da belirttiğimiz gibi başarılı yatırım işlemleri gerçekleştirmek için bilgi ve deneyim borsalarda büyük önem taşımaktadır. Yatırımcıların bu konularda eğitimler alarak kendilerini geliştirmeleri kazanç elde etmeleri açısından önemlidir.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.