Borsa Piyasaları Haziran Ayında Nasıl Olur

Tarih: 1 Haziran 2013   Kategori: Borsa Haberleri    Yazar:   

Borsa Piyasaları Haziran Ayında Nasıl OlurSon haftalarda önemli rekor kapanışlar gösteren BIST 100 Endeksi piyasalarda Türkiye için olumlu havalararın esmesine neden oldu. Kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen not artırımları borsa İstanbul endeksinde yükseliş yönünde etkili oldu. Fakat bu yükseliş ABD’den gelen haberlerden sonra yerini gerilemeye bıraktı. Uzmanlara göre küresel piyasalarda meydana gelen gelişmeler hisse senetlerinin bir müddet daha düşeceğini göstermektedir. fakat bazı politik müdahaleler ile toparlanma yaşanabilir.

Parasal genişlemenin desteklenmesi ile birlikte borsalarda meydana gelen yükselişler, emtia ticaretini olumsuz etkilemiş ve genel anlamda hisse senetlerinin değer kazanmasına neden olmuştu. Geçtiğimiz haftalarda rekor seviyeleri test eden kapanışlar yaşansa da özellikle bankacılık sektöründeki olumsuz haberler nedeniyle BIST 100 endeksi sert düşüşler yaşadı. Şu sıralarda endeksin kritik bir noktada olduğunu söyleyebiliriz. 90.200 direncinin kırılması ile birlikte yükselişlerin devam edebileceğini söyleyebiliriz. Eğer endeks bu direncin altında devam ederse bir müddet sonra tepki satışları gerçekleşebilir ve bu da 85.000 seviyelerinin altına inen endekslerin de görülmesine neden olabilir.

Borsa önümüzdeki günlerde siyasi gelişmelerin etkisinde gelişecek gibi görünmektedir. Özellikle nisan ayı dış ticaret açığı verilerinin açıklanması ile birlikte BIST bugünü düşüşle kapatmış ve ülke dış ticaret açığının giderek artmasının etkisini piyasalar etkili bir şekilde hissetmişti. Türkiye İstatistik Kurumu ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın birlikte oluşturdukları nisan ayına ait dış ticaret verileri açıklandı. Açıklamada geçen yılın nisan ayına göre ihracat %0,9 oranında azalarak 12 milyar 520 milyon dolar oldu. İthalat da %18,4 arttı ve 22 milyar 824 milyon dolar seviyesine ulaştı.

Bu veriler de olumsuz hava yarattı ve BIST 100 endeksi düşüş desteği buldu. Son günlerde de zaten banka hisselerinin önemli oranda düşüşler yaşamasına birkaç sanayi hissesi de eklenince geçtiğimiz haftaları yüksek kapatan endeks bu haftayı sert bir düşüşle kapattı. Önümüzdeki hafta herkesi büyük bir sürpriz bekleyebilir. Yaşanan gelişmelerin piyasaları sarması hiç de uzak değil.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.