Borsa Ne Zaman Dalgalanır?

Tarih: 22 Kasım 2014   Kategori: Borsa Makaleleri    Yazar:   

Borsa Ne Zaman Dalgalanır?Türkiye, gelişmekte olan bir ülke olduğu için gelişen ülkelerdeki açıklanan ekonomik verilerden etkilenmeye devam ediyor. Avrupa Birliği Merkez Bankası Başkanının konuşmaları, İmalat, sanayi, üretim verileri, işsizlik rakamları, istihdam talepleri… gibi çok sayıda verilerin beklentinin altında kalması (olumsuzluk) borsaların düşüşüne sebep olabilir.

Önemli verilerden ABD cephesinden olumlu, Avrupa’dan olumsuz veriler gelirse, borsamız yükselecek ve tekrar düşecektir. GAP (endeks aralarında boşluk) oluşturma ihtimali oldukça fazladır ve üst üste gelen verilerin ardından, piyasa bu şekilde dalgalanacaktır. Endeksin düşmesi, pek çok senedi de tetikleyeceği gerçektir.

Kriz ve Boğa Piyasalarına Dikkat

Ekonomideki kırılganlık, parasal politikalarda değişikliğe gidilmesi, satır aralarında önemli konuşmalar, güçlenen ve güçsüzleşen ülke para birimleri hakkında tüm bilgiler yatırımcıların önemli bir kesimi tarafından sürekli takip edilir. Türkiye’den gelen veriler TÜİK tarafından açıklanır ve fiyatlandırmada belirleyici unsuru vardır. Eğer gelişmiş bir ülkede bankalar, finans kuruluşları, AVM’ler, dev holdinglerin kar oranlarının düşmesi, küçülmeye gitmeleri, çalışanlarının bir bölümünün işten çıkartılması, işsizlik oranlarının artması… gibi sonuçlar üst üste geliyorsa (2008 krizi) borsalarda “şelale” yani sert düşüş dalgalarını görmeniz mümkündür.

%3-5 arasında 1 günde değer kaybının ABD endeksinde oluşması her zaman olan bir olgu değildir. Bunun sebeplerini araştırmak ve devamının gelip gelmeyeceğini kestirmek kazançlı çıkmanızı sağlayabilir. Örneğin hisse senetleri açığa satabilirsiniz, faiz artırım kararları gelecek dolar satın almak yerinde olabilir. Özetlemek gerekirse, kriz oluşursa yapmanız gereken hisseleri satmak, krizden çıkış sinyallerinin oluşması için bazı kritik datalarda önemli ve olumlu gelişmelerin üst üste gelmesi gerekir. Boğa piyasasının sinyallerini almışsanız, açığa satışı kapatarak, hisse almak daha yerinde olabilir. Stop noktanızı aşırı uçlarda kesinlikle belirlemeyin.

Ülke Dalgalanma Seviyeleri

Kriz ya da yükseliş eğiliminde en sert tepkiyi veren ilk 10 ülke arasında Borsa İstanbul, 8.ci sırada yer alıyor. Arjantin, Dubai, Atina, Abu Dabi, Bulgaristan, Rusya, Katar, Türkiye, İtalya ve Letonya ilk 10’da yer aldığını ekleyelim. Fakat ABD ve Avrupa’nın krizlerle boğuşması, bu ülkeleri de olumsuz etkileyecektir. Borsaların dalgalanmasının ilk sinyallerini öğrenmek istiyorsanız, Merkez Bankası Başkanlarının yaptıkları konuşmaları takip edin. Emin olun daha faydalı olacaktır.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.