Borsa Nasıl Oynanır?

Tarih: 13 Aralık 2013   Kategori: Borsa Makaleleri    Yazar:   

Borsa Nasıl Oynanır?Günümüzde internetten gerçekleştirilen işlemler ile borsalar eskiye göre çok daha iyi olanaklar altında yatırımcılarına hizmet vermektedir. Borsaların birer kumarhane olarak düşünülmesi tamamen yanlıştır. Borsaların dünya ekonomisi üzerine birçok katkısı bulunmaktadır ve ticarette güvenli mekanlara duyulan ihtiyaçtan doğmuşlardır.

Hisse senetlerinin 15. yüzyılda dünya deniz ticaretinin gelişim gösterdiği dönemde el değiştirmeye başlaması sonrasında artan işlem hacmi bu işlemlerin dışarıda herhangi bir mekanda yapılması yerine daha güvenli mekanlarda ve kayıt altına alınarak yapılması ihtiyacını doğurmuştur. Bu nedenle de borsalar hisse senetleri ile birlikte anılmaktadır. Borsaların diğer yatırım araçları ise tahvil, bono gibi diğer menkul kıymetler, emtialar ve dövizlerdir.

Borsada yatırım yapmadan önce borsa nasıl oynanır öğrenmek gerekmektedir. Günümüzde internet yatırım işlemlerinde kullanıldığı gibi bilgi edinmek için de kolay ve güvenli bir biçimde kullanılabilmektedir. Aracı kurumların ücretli veya ücretsiz eğitim olanaklarına internet üzerinden kayıt olunmaktadır ve internet üzerinden istenen zamanda, istenen yerde alınabilmektedir.

Aracı kurumların internetten sunduğu eğitimler dışında resmi kuruluşlarında, kamuyu bilgilendirme adına çeşitli internet siteleri bulunmaktadır. Yatirimyapiyorum.gov.tr sitesi bu sitelerden bir tanesidir ve Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) bağlı olarak hizmet vermektedir. Bu sitelerden bilgi veren makalelere ulaşmanız mümkündür.

Borsa işlemlerinin nasıl yapıldığını anlatan bu yazımızda borsaya ilk adımı nasıl atacağınızı anlatmıştık. Borsa bilgisine sahip olmadan bu adımın doğru bir adım olmayacağını kesinlikle söyleyebiliriz. Yani bir yatırımcı borsa nedir, nasıl oynanır, dikkat edilmesi gerekenler nelerdir bilmiyorsa, borsaya başarılı bir giriş yapamadığı gibi bilgisizlikten dolayı tüm birikimini kaybedebilir. Bu nedenle internet üzerinde bulunan bu eğitim olanaklarını iyi bir şekilde değerlendirip borsaya bu şekilde giriş yapılmalıdır.

Borsada işlem yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan biri piyasa takibi yapmaktır. Piyasa takibi konuları, yatırım araçlarının fiyatlarının dalgalanmasına neden olan faktörlerden oluşmaktadır. Dünya üzerinde meydana gelen olaylar, ülkelerin makro ekonomik verileri, siyasi ve ekonomik durumları takip edilmelidir. Bunlara göre de alım – satım işlemleri yapılmalıdır. Borsada yalnızca değer kazanacak olan yatırım araçlarına yatırım yapılmaktadır. Bu nedenle de eğer piyasa takibi sonucunda yatırım aracının değer kazanacağı anlaşılırsa buna göre alım veya satım yapılır.

Başarılı borsa işlemleri gerçekleştirilerek yüksek kazançlar elde etmek isteyen kişilerin öncelikle bilgi sahibi olmaları gerektiğini unutmamaları gerekir. Daha sonra ise iyi bir piyasa takipçisi olarak kendi yatırım stratejileri ile işlem yapmaları gerekmektedir.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

“Borsa Nasıl Oynanır?” için bir cevap

  1. Kenan dedi ki:

    Uzun zamandır borsa-nedir.com da içeriklerinizi yayınlamıyordunuz, borsa hakkında faydalı yazılarınıza tekrar devam etmeniz sevindirici olmuş. Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.