Asya Borsaları İyimser

Tarih: 22 Mart 2013   Kategori: Borsa Haberleri    Yazar:   

Asya Borsaları İyimserABD’de FED’in tahvil alımlarına devam edip etmemesi ile ilgili yapılan 2 günlük toplantıların sonucunda tahvil alım programlarına devam edilmesi kararı ile ve Euro Bölgesi liderlerinden Kıbrıs Rum Kesimi ile ilgili seçenekler değerlendirme haberleri ABD Borsalarının yükselmesine neden oldu. Bu yükseliş Asya Borsası’nı da etkiledi ve Asya borsalarında toparlanma görüldü. Borsa yükselişleri ekonomilere iyimserlik havalarının geldiğinin göstergesi oldu.

Kıbrıs Rum Kesimi ile ilgili gelişmeler nedeni ile etkilenen borsalardan bir tanesi Asya borsalarıydı. Güney Kıbrıs ile ilgili değerlendirme haberinin gelmesi, Japonya Merkez Bankası Başkanı’nın belirlenmesi ve Çin’den gelen üretim verileri borsaların günü yükseliş ile kapatmasına neden oldu. Endekslerde yaşanan yükselişler nedeni ile Borsa Piyasası yatırımcılarının yüzler güldü.

Borsa Haberleri dahilinde edindiğimiz bilgilere göre; Nikkei Endeksi günü % 1,3 yükseliş ile kapattı. Ayrıca Güney Kore Kospi Endeksi % 0,1 oranında değer kazandı. Hong Kong Hang Seng Endeksi ise % 0,4 oranında değer kazandı ve Shanghai Birleşik Endeksi % 0,3 yükseliş gösterdi.

Çin tarafında ise üretim verilerinin öncü endeksi olan HSBC PMI Ocak verilerine göre Şubat verilerinde % 51,7 oranında bir yükseliş kaydetti. Endekste yaşanan bu 50 puan üstü yükseliş Çin ekonomisinin iyileşmeye başladığını ve Asya Borsaları İyimser bir şekil almaya başladığının göstergesi oldu.

Asya Borsaları ve ABD borsalarının yükselişinde ABD Merkez Bankası tarafından yapılan toplantılar sonucunda ekonomiye destek kararının devamlılığı etkili olmuştur. FED varlık alımlarına, istihdam piyasasında kayda değer bir iyileşme görülene kadar devam edilmelidir kararı aldı.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.