Altın Fiyatlarının Yönü

Tarih: 19 Mart 2013   Kategori: Altın Borsası    Yazar:   

Altın Fiyatlarının YönüBorsa gibi finansal piyasalarda altın fiyatlarında 2013 yılı Şubat ayı başından beri dalgalanmalar devam ediyor. Küresel piyasalarda Avrupa Birliği’nin Kıbrıs Rum Kesimi ile ilgili belirlediği yardım şartları ardından da altın fiyatları yükseliş yaşadı.

Uluslararası piyasalarda da altının onsu, 1,610 dolara kadar yükseldi ve Kapalıçarşı geçen haftayı 92,70 seviyelerinde kapatırken, 24 ayar altın 94,00 liraya yükseldi. Altın ve Borsa uzmanları ise Altın Fiyatlarının Yönü ile ilgili olarak dalgalanmaların devam edeceğini söylüyor. Geçen haftaki kapanış sonrasına göre bu hafta % 1 oranında altının değer kazandığı ve 24 ayar altının gramı için 93,75 – 94,00 lira seviyelerinin görülebileceği söyleniyor.

Kıbrıs Rum Kesimi’nde yaşanan gelişmeler ise altın fiyatlarında yaşanan dalgalanmalara da etki etti. Avrupa Birliğinin önerdiği 10 milyar Euro’luk yardım kararı sonrası banka mevduatlarından vergi alınmasını istemesi ile tedirginlikler hat safhaya ulaştı. Para birimlerine olan güvensizliğin artması ile de yatırımcıların güvenilir enstrümanı olan altın talebinin artması sonucu fiyatlar yükseldi.

FED toplantılarında alınacak parasal genişleme devam kararı ise yine altın fiyatlarının artmasına destek olacak gibi görünüyor. Avrupa Borsaları’nda 1.600 USD/ons seviyesinde yükselerek işlem gören altının New York Borsası’nın açılışı ile birlikte yükselişlerine devam edeceği öngörülüyor. Türkiye’nin Altın Borsası olan Kapalıçarşı’da ise, New York Borsası’nda yaşanan yükselişler ile 24 ayar altın fiyatlarında da bir artış yaşanacağı söylentileri dolanıyor.

İç piyasada yaşanan gündem haberleri nedeni ile uzmanlar yaşanan gelişmelerin ve USD/TL paritesinin değer kazanarak yeniden altın fiyatlarında yükselişin doğabileceği görüşündeler. USD/TL paritesinin % 0,26 oranında bir artış ile 1.8173 seviyesinde işlem gördüğü biliniyor. Altının ons fiyatı ise % 0.24 oranında bir yükseliş ile 1,608.20 dolar seviyesinde.

Yorum Yaparak Katkıda Bulunun

“Altın Fiyatlarının Yönü” için 2 cevap

  1. Yeliz Altınpınar dedi ki:

    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  2. Yeşim dedi ki:

    Altın fiyatları artık toparlanmalı…

Bir Cevap Yazın

Borsa Nish
İnternetten 5/24 dünya borsalarında yatırım yapın.